Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow тог-тяж arrow ТРУДОДЕНЬ
   

ТРУДОДЕНЬ

— одиниця виміру і обліку кількості та якості праці членів колгоспу (сільськогосп. артілі), яка в рад. період визначала їх частку в натур, і грош. доходах г-ва. 1939 було встановлено обов'язковий мінімум Т. Постановою РНК СРСР і ЦК ВКП(б) «Про підвищення для колгоспників обов'язкового мінімуму трудоднів» від 13.IV 1948 цей мінімум довели для УРСР до 120 Т. на рік.

Згідно з постановою ЦК КПРС і РМ СРСР «Про Статут сільськогосподарської артілі й дальший розвиток ініціативи колгоспників в організації колгоспного виробництва та управління справами артілі» від 6.III 1956 допускався прогрес, спосіб нарахування Т., тобто окр. колгоспникам нараховувалися додаткові Т. за перевиконання планових показників в-ва рослинницької і тваринницької продукції. З метою дальшого підвищення заінтересованості колгоспників у розвитку громад, г-ва постановою ЦК КПРС і РМ СРСР «Про щомісячне авансування колгоспників і додаткову оплату праці в колгоспах» від 6.III 1956 було рекомендовано колгоспам за рішенням заг. зборів видавати колгоспникам грішми щомісяця протягом року авансом на Т. не менше 25 % грош. доходів і 50 % грош. коштів, що отримувалися як аванси за контрактаціями, закупівлями та обов'язковими поставками сільськогосп. продукції.

За постановою ЦК КПРС і РМ СРСР «Про підвищення матеріальної заінтересованості колгоспників у розвитку громадського виробництва» від 16.V 1966 в колгоспах була встановлена гарантована грош. і натур, оплата праці членів колгоспу, виходячи з тариф, ставок відповід. категорій працівників радгоспів. Від цього часу Т. як форма виміру, обліку та оплати праці втратив своє значення.

Літ.: Григорьев В. К, Ерофеев Б. В., Липецкер М. С. Зем. и колхоз, право. М., 1957; Павлов И. В. Колхоз, право. М., 1960; Вовк Ю. А. Колхоз, труд, правоотношение. М., 1972; Палладина М. И. Оплата труда в сельс. хозяйстве. М., 1982; Семчик В. И. Кооперация и право. К, 1991.

В. I. Семчик.

 

Схожі за змістом слова та фрази