Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОППЕР
   

ПОППЕР

(Popper) Карл Раймунд (28.VII 1902, Відень — 17.IX 1994, Лондон) — австр. і англ. філософ, соціолог, доктор філософії з 1928. Закінчив 1925 Віденський ун-т. До 1937 викладав філософію у навчальних закладах Відня. У зв'язку з нацистською окупацією Австрії емігрував до Нової Зеландії, працював у коледжі місц. Кентерберійського ун-ту. 1945 переїхав до Англії, до 1969 викладав логіку і методологію у Лондонській школі економіки. Автор праць філософського та соціологічного характеру: «Логіка дослідження» (1935), «Відкрите суспільство та його вороги» (1945; укр. переклад 1994), «Злиденність історицизму» (1957; укр. переклад 1997), «Припущення та спростування» (1963), «Об'єктивне знання» (1972), «Особа та її розум» (1977, у співавт.), «Постскриптум до логіки наукового відкриття» (т. 1—3, 1981—82), «Світ прихильностей» (1990) та ін. У цих працях чимало уваги приділено також питанням д-ви і права. П., зокрема, розрізняв закони природи і нормат. закони, які регламентують діяльність

Поппер К.Р. - leksika.com.ua

людей. Він вважав, що демократія є важливою гарантією реформування політ, інститутів, а криза її призводить до тоталітаризму. Критикував погляди Платона, Г. В. Ф. Гегеля, К. Маркса на д-ву.

У праці «Відкрите суспільство та його вороги» П. проаналізував два типи сусп-ва: відкрите і закрите. Під відкритим автор розумів сусп-во дем. типу, яке характеризується плюралізмом в економки, політиці та культурі, розвиненими соціальними структурами, громадян, суспільством і правовою д-вою тощо. До закритих суспільств П. відносив докапіталістичні й соціалістичні, для яких характерні незмінність соціальних форм функціонування, тоталітаризм, примат колективу над особистістю. Водночас П. вважав, що сучасні відкриті сусп-ва ще далекі від досконалості. їх недоліками він називав зловживання вільним ринком, злочинність та ін. Вчений проводив думку, що для побудови прав, д-ви потрібна відповідна екон. база, а її неможливо створити бе з утвердження влади закону. 1976 П. видав автобіогр. працю «Нескінченний пошук».

Літ.: Karl Popper, science et philosophic Paris, 1991; Ce-байн Дж., Торсон Т. Історія політ, думки. К., 1997.

І. О. Кресіна, В. Г. Воронцова.

 

Схожі за змістом слова та фрази