Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОРІДНЕНІ МІСТА
   

ПОРІДНЕНІ МІСТА

міста-побратими - міста різних країн, між якими укладено угоди про дружбу та співробітництво з метою обміну досвідом у галузі економіки, культури, освіти, спорту, туризму, ведення міського г-ва та ін. Піонерами руху за поріднення міст є міста Фінляндії та Швеції, зв'язки між якими встановилися ще в 1940. Шведські сусіди стали надавати допомогу фін. комунам у поліпшенні охорони здоров'я дітей. Поступово встановився і почав розширюватись культур, обмін тощо. 1942 мешканці Сталінграда (СРСР) та Ковентрі (Великобританія) обмінялися посланнями солідарності. У квітні 1944 міська рада канадського Ванкувера оголосила Одесу своїм П. м. Після поріднення Діжона (Франція) та Гаррогіта (Великобританія) виникла 1953 перша міжнар. неурядова організація поріднених міст — Асоціація «Двомовний світ»; її метою було налагодження дружніх зв'язків між містами Франції і Великобританії. 28.IV 1957 у м. Екс-ле-Бені (Франція) утворено Всесвітню федерацію поріднених міст, в основу діяльності якої було покладено принципи, сформульовані в Хартії поріднених міст 1957 та Політичній програмі поріднених міст 1967. З 1994 ця організація називається Всесвітньою федерацією об'єднаних і споріднених міст (World Federation of United and Twinned Towns). До неї входять П. м. понад 80 держав світу, в т. ч. України.

Зв'язки міст України з зарубіжними містами-партнерами сформувалися ще за рад. часів з ініціативи місц. рад та громадськості. їх активізації сприяло утворення в 1964 Асоціації по зв'язках радянських та зарубіжних міст і в 1990 — Асоціації поріднених міст України (з 1992 — Українська асоціація місцевих і регіональних влад). Відповідно до сучас. зак-ва України органи місц. самоврядування мають право на об'єднання в асоціації не лише всередині країни, а й на входження в індивід.

порядку або в рамках відповідної нац. асоціації у міжнар. асоціації та ін. добровільні об'єднання органів місц. самоврядування. Більш як 50 укр. міст мають споріднені зв'язки з понад 160 тер. одиницями зарубіжних держав: Київ і Кіото (Японія), Запоріжжя і Лінц (Австрія), Черкаси і Вілья-ель-Сальвадор (Перу), Одеса і Марсель (Франція) та ін. Міжнар. зв'язки органів місц. самоврядування і муніцип. асоціацій України здійснюються на правовій основі шляхом підписання угод (договорів) про співробітництво (поріднення, партнерство, дружбу і взаємодопомогу, спільну діяльність та ін.), в яких закріплюються осн. цілі й орг.-правові форми такої взаємодії та які носять характер локального регулювання. Ці зв'язки регулюються також внутрідерж. (національним) зак-вом, міжнар. публічним та міжнар. приватним правом (у разі, коли органи місцевого самоврядування вступають у цив.-правові відносини, «ускладнені» іноз. елементом). Правові основи міжнар. зв'язків місцевого самоврядування у межах П. м. передбачені Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (1997).

Літ.: Баймуратов М. А. Междунар. связи мест, советов. О., 1995; Баймуратов ?. А. Проблема междунар. правосубъектности органов местного самоуправления. О., 1996; Муніцип. право України. К., 2001.

О. В. Батанов.

 

Схожі за змістом слова та фрази