Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДАНІЯ
   

ДАНІЯ

Королівство Данія — д-ва, розташована на Пн. Зх. Європи, на п-ві Ютландія та прилеглих островах (їх майже 500). До складу Д. входять також Фарерські о-ви і о. Гренландія. Тер. - 43,043 тис. км2 (без Фарер та Гренландії). Нас. - понад 5,2 млн. чол. (1997, оц.): датчани (бл. 97 %) та ін. Столиця — м. Копенгаген. Адм.-тер. поділ — 14 ам-тів (округів). Держ. мова — датська. Грошова одиниця — датська крона. Нац. свято — День конституції (5 червня). Одна з давніх держав Європи (Датське королівство виникло в 10 ст.). Основи сучасного держ. ладу Д. закладені конституцією 1849, прийнятою у період рев. змін на європ. континенті. І хоча 1855 і 1863 ухвалювалися нові конституції, у 1866 поновили дію осн. закону 1849 (з поправками). 1915 конституцію було кардинально переглянуто. Ост. віха конст. розвитку Д. — прийняття за результатами референдуму конституції від 5.УІ 1953, чинної досі. За конституцією Д. є конст. монархією (§ 2). Фактично ж форму держ. правління країни слід визначити як парламентарну монархію. Згідно з конституцією законод. владу здійснюють король і Фолькетинг (Народні збори). Віднесення до цієї гілки влади короля означає, що монарх здійснює промульгацію прийнятих парламентом законів. До складу Фолькетингу входить не більше 179 депутатів, серед яких 4 представляють Фарерські о-ви і о. Гренландію (по 2 від кожної автономії). Строк повноважень — 4 роки. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права збігається і становить 18 років. Вибори до Фолькетингу проводяться за пропорц. системою. Члени уряду мають бути депутатами. Особливістю законод. процедури є те, що прийнятий Фолькетингом закон може бути винесений на референдум прем'єр-міністром за ініціативою не менше третини складу парламенту.

Державний герб Данії - leksika.com.ua

Глава д-ви — король. За конституцією він має належати до євангелічної лютер. церкви (§ 6). Формально король наділений «верховною владою щодо усіх справ держави». Йому ж належить викон. влада. До того ж у період між сесіями парламенту і в разі «особливої терміновості» він може ухвалювати акти, що мають силу закону. Після поновлення роботи парламенту ці акти мають бути затверджені. Король також може розпустити Фолькетинг, однак усі його рішення набувають юрид. сили тільки після контрасигнування урядом.

Як і в ін. країнах з парламентарними формами правління, у Д. законод. ініціативу практично узурпував уряд. Особливістю організації викон. влади є існування Державної ради. Остання є по суті урочистою формою існування самого уряду: до її складу входять усі міністри, які засідають у присутності і під головуванням короля. У такий спосіб урядовим рішенням надається авторитет рішень глави д-ви. Реально викон. влада належить урядові — Раді міністрів. Саме цей орган здійснює переважну більшість повноважень, формально закріплених за королем. За конституцією король призначає прем'єр-міністра та ін. членів уряду (§ 14), проте вибір його залежить від того, яка партія має більшість у Фолькетингу і хто її очолює. Систему судів становлять заг. суди і Верх, суд. Для розгляду справ членів уряду, звинувачених у вчиненні злочинів, король або Фолькетинг утворюють спец. Державний суд. До його складу у рівній кількості входять члени Верх, суду та особи, обрані з цією метою Фолькетингом.

За формою держ. устрою Д. — унітарна д-ва. її складовими є також дві самоврядні території — Фарерські о-ви і Гренландія. Населення кожної автономії обирає місц. законод. орган. Територія Д. поділена на округи (амти) і громади (согне). Населення цих адм.-тер. одиниць обирає строком на 4 роки представн. органи місц. самоврядування — ради. Ради обирають зі свого складу мерів та їх заступників. Кожен мер виконує подвійну функцію: він є головою ради і керівником викон. органу місц. самоврядування. Д.-член ООН з 1945, НАТО - з 1949, ЄЕС - з 1973 (1985 Гренландія вийшла зі складу ЄЕС, залишившись у ньому на правах асоційованого члена). Дип. відносини України з Д. встановлено 12.11 1992.

В. М. Шоповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази