Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow зба-земле arrow ЗГИН
   

ЗГИН

в опорі матеріалів — викривлення осі або серединної поверхні тіла (бруса, балки, пластини, оболонки тощо) під впливом зовнішніх сил (або температури); вид деформації. Стосовно до бруса (найпростішої з цих форм тіла) розрізняють 3. плоский, або простий, і складний. При плоскому 3. зовн. сили діють в одній з гол. площин бруса (вони проходять через вісь бруса і гол. осі інерції поперечного перерізу, див. Момент інерції), при складному 3.— в різних площинах. Різновидом складного є косий 3., коли навантаження діють у площині, що не збігається з будь-якою з гол. площин. Залежно від сил, що діють у поперечному перерізі бруса, 3. (мал.) буває чистим (при наявності лише згинальних моментів), поперечним (діють поперечні сили), поздовжнім (випинання під впливом стискувальних сил, напрямлених вздовж осі) і поперечно-поздовжнім. При плоскому 3. в будь-якій точці поперечного перерізу виникають нормальні (а) і дотичні (т) напруження. Нормальні напруження визначають за формулою:

Згин - leksika.com.ua

де Мz — згинальний момент; у — координата досліджуваної точки відносно нейтральної лінії; Іz — момент інерції відносно нейтральної лінії.Дотичні напруження визначають за формулою Д. І. Журавського:

Згин - leksika.com.ua

де Qy — поперечна сила у перерізі бруса; Sz — статичний момент площі перерізу, яка лежить вище або нижче рівня у; b — ширина перерізу. Зміна нормальних і дотичних напружень за висотою перерізу відображається відповідними графіками (епюрами). Ступінь викривлення осі у межах пружності залежить від величини згинального моменту і жорсткості бруса. Якщо нормальні напруження у всьому перерізі досягають границі текучості матеріалу, утворюється т. з. "пластичний шарнір" і настає граничний стан бруса. Розрахунки на 3. проводять при дослідженнях систем будівельної механіки.

Г. В. Ісаханов.

Згин - leksika.com.ua