Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАПІТАН МОРСЬКОГО ПОРТУ
   

КАПІТАН МОРСЬКОГО ПОРТУ

— посад, особа, яка забезпечує додержання встановленого правопорядку і правил безпеки мореплавства у мор. порту. Відповідно до Кодексу торговельного мореплавства України до функцій К. м. п. належать: нагляд за дотриманням чинного зак-ва і правил мореплавства, а також міжнар. договорів України щодо мореплавства; реєстрація суден у Державному судновому реєстрі України, Судновій книзі України і видача суднових док-тів, якщо інше не передбачено чинним зак-вом України; видача док-тів, передбачених ст. 51 КТМ; перевірка суднових док-тів, а також дипломів і кваліфікаційних свідоцтв; видача посвідчень моряка особам, які входять до складу суднового екіпажу; нагляд за дотриманням вимог щодо порядку заходження суден у порт і виходу з порту; нагляд за дотриманням вимог щодо запобігання забрудненню навкол. природ, середовища; оформлення приходу суден у порт і виходу з порту; керівництво лоцманською службою і службою регулювання руху суден, нагляд та контроль за ними; організація і нагляд за криговим проведенням суден на підходах до порту в межах його акваторії; видача дозволів на підняття майна, що затонуло в морі, а також на проведення у межах території та акваторії порту буд., гідротех. та ін. робіт; облік та розслідування аварійних мор. подій (ст. 88). Капітан мор. торг, порту призначається М-вом тр-ту України, а капітан мор. риб. порту — відомством риб. г-ва України. К. м. п. очолює інспекцію держ. портового нагляду. Розпорядження К. м. п. з питань забезпечення безпеки мореплавства і порядку в порту, що входять до його компетенції, обов'язкові для всіх суден, юрид. і фіз. осіб, які перебувають на території та в акваторії порту. За порушення чинного зак-ва, правил безпеки мореплавства і порядку в порту К. м. п. має право накладати адм. стягнення.

Кожне судно зобов'язане до виходу з порту одержати на це дозвіл К. м. п. Останній повинен відмовити у видачі дозволу в разі: непридатності судна до плавання, порушення вимог щодо його завантаження, постачання, комплектування екіпажу та наявності ін. недоліків, що становлять загрозу безпеці плавання або здоров'ю людей, які перебувають на судні, або загрозу заподіяння шкоди навкол. середовищу; порушення вимог до суднових док-тів; несплати встановлених зборів, штрафів та ін. платежів; рішення уповноважених зак-вом держ. органів (мит. органів, сан.-карантинної служби, органів рибоохорони, М-ва екології і природ, ресурсів України, Прикорд. військ України).

К. м. п. може затримати судно на вищевказаних підставах до усунення виявлених недоліків або до моменту сплати належних зборів, штрафів чи ін. платежів. Про затримання судна негайно повідомляється судновласник.

Витрати, пов'язані зі здійсненням К. м. п. зазначених повноважень, покладаються на судновласника (СТ. 91 КТМ).

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази