(італ. — рахунок, баланс, підсумок) — кінцевий результат фін.-госп. діяльності (фін. операції), що визначається як різниця між надходженнями і видатками грош. коштів або матеріальних засобів за певний (звітний) період часу.
1) У бухгалтерському обліку С. — різниця між підсумками записів по дебету і кредиту рахунків. Дебетове С. (дебет перевищує кредит) відображає стан даного виду госп. засобів на певну дату і фіксується в активі бухгалтерського балансу; кредитове С. (кредит більше дебету) відображає стан джерел госп. засобів і записується у пасиві балансу. Порядок сальдування рахунків та ведення сальдового балансу визначаються відповід. нормами зак-ва про бух. облік і фін. звітність.
2) У бірж, операціях — заборгованість клієнта брокер, фірмі або навпаки.
3) У міжнар. торгових і платіж, розрахунках — різниця між вартістю експорту та імпорту даної країни (С. торг, балансу) або між сумою її за-рубіж. надходжень і платежів (С. платіжного балансу). Перевищення обсягу вивезення над ввезенням товарів і послуг характеризує позит. (активне) С. і, навпаки, ввезення над вивезенням — негат. (пасивне) С.
Літ.: Сопко В. В. Бух. облік. К. 2000; Циганкова Т. М., Петрашко Л. П., Кальченко Т. В. Міжнар. торгівля. К., 2001
В. П. Нагребельний.