Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РЕФОРМАТОРІЙ
   

РЕФОРМАТОРІЙ

(англ. reformatory, пізньолат. reformatorium, вщ лат. гегогтаге — перетворювати, поліпшувати) — установа виконання покарання у виді позбавлення волі. Ідея утворення Р. вперше виникла і була реалізована у США в ост. чверті 19 ст. Засновники Р. належали до прихильників призначення засудженим невизначених строків позбавлення волі. Однак повної невизначеності строків покарання при направленні до Р. вони не досягли. Відповідно до Закону 1876 про утворення першого Елмайрського Р. (м. Елмайра, шт. Нью-Йорк) засуджені за вчинення злочинів направлялися до Р. на відносно визначений строк. У вироку суду строк покарання не вказувався, але за законом таке ув'язнення не могло тривати довше, ніж макс. строк покарання, передбачений санкцією статті, за якою особу було засуджено. Отже, звільнення засудженого залежало не від суду, а від адміністрації Р.

Засуджені поділялися на класи, перехід з одного до ін. класу залежав від їх поведінки. До засобів виправлення належали: режим відбування покарання, праця, навчання у школі, вих. робота, фіз. вправи (спорт), матеріально-побутове та мед.-сан. забезпечення. Засуджені повинні були відшкодовувати витрати на своє утримання: харчування, одяг, комунал.-побут, послуги, лікування. Однак за працю, навчання у школі та заняття спортом їм платили. Керували Р. директор і комітет з 5 осіб, призначених губернатором штату за згодою сенату. Крім уже згаданого Елмайрського Р., такі самі установи було утворено в ін. місцевостях США: Конкорді (шт. Массачусетс), Сент-Клауді (шт. Міннесота), Гентінгто ні (шт. Пенсільванія).

З 1920 по 1924 Р. існували і в Рад. д-ві. Декретом РНК РСФРР «Про комісії для неповнолітніх» від 14.1 1918 було скасовано тюремне ув'язнення для малолітніх та неповнолітніх. Крим, відповідальності підлягали лише особи віком старше 17 років. Для відбування ними покарання у виді позбавлення волі було передбачено створення Р. Перший Р. було створено в Москві на базі старої тюрми в Сокольниках: він функціонував з грудня 1918 по лист. 1919. Порядок і умови тримання у Р. визначалися пост. Нарком'юсту «Про позбавлення волі як вид покарання та порядок його відбування (тимчасова інструкція)» від 23.УІІ 1918 та рішенням наради при каральному відділі Нарком'юсту «Про розподіл засуджених» від 19.ХІ 1918, які передбачали окр. тримання: чоловіків і жінок, осіб, різних за віком, хворих і здорових, рецидивістів і тих, хто вчинив злочин уперше. Осн. засобами виправлення для неповнолітніх вважалися праця і профес. освіта. Декретом РНК РСФРР «Про справи неповнолітніх обвинувачених у суспільно небезпечних діях» від 4.ІІІ 1920 крим. відповідальність неповнолітніх встановлювалася з 16 років, а за окр. злочини — з 14 років. Цим же декретом Нарком'юст було зобов'язано тримати неповнолітніх окремо від дорослих і приступити разом з Наркомосвіти до утворення Р. — випр.-труд. установ особливого типу для неповнолітніх.

Р. проіснували до прийняття ВТК РСФРР 1924.

Літ.: Фойницкий И. Я. Учение о наказании в связи с тюрьмоведением. СПб., 1889; Грабовская Н. П. Уголовно-правовая борьба с преступлениями несовершеннолетних в СССР. Ленинград, 1961; Учреждения для несовершеннолетних М-ва охраны обществ, порядка РСФСР. М., 1963; Уголовно-исполнительное право. Общая часть. Рязань, 2001.

А. А. Музика, В. М. Пуйко.