Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow санс-свал arrow САН-ТОМЕ І ПРІНСІПІ
   

САН-ТОМЕ І ПРІНСІПІ

Демократична Республіка Сан-Томе і Прінсіпі — держава на островах тієї ж назви в Гвінейській зат. Атлантичного ок. Понад 90% нас.— африканці банту (вихідці гол. чин. з Анголи і Габону). Офіц. мова — португальська.

Державний лад. С.-Т. і П.— республіка. Глава держави і уряду — президент. Законодавчий орган — однопалатна Національна нар. асамблея, що обирається населенням на 5 років; виконавчий — уряд.

Природа. Острови вулканічного походження. Поверхня гориста, заввишки до 2024 м (о. Сан-Томе). На о. Сан-Томе клімат тропічний (з сухим та дощовим сезонами), на о. Прінсіпі — екваторіальний, постійно вологий. Пересічні місячні температури від +23 до +27°. Опадів від 1000 до 3000 мм на рік. Поширені вологі тропічні ліси, мангрові зарості.

Історія. Острови відкрито португальцями в 15 ст. З того часу стали колонією Португалії. Населення островів вело тривалу нац.-визвольну боротьбу проти колонізаторів. З 1960 її очолював К-т визволення С.-Т. і П. (з 1972 — Рух за визволення о-вів С.-Т. і П.). В 1951 Португалія проголосила С.-Т. і П. своєю "заморською провінцією", 1972 надала їм місц. автономію. Після повалення фашист. режиму в Португалії (1974) С.-Т. і П. 12.VII 1975 здобули незалежність. У 1975 С.-Т. і П. встановили дипломатичні відносини з СРСР. Уряд С.-Т. і П. виступає за будівництво суспільства без експлуатації людини людиною, проводить демократичні перетворення. С.-Т. і П. проводять антиімперіалістичну зовн. політику, виступають за розвиток всебічного співробітництва з соціалістичними і прогресивними афр. країнами, за підтримку нац.-визв. руху. С.-Т. і П.— член ООН (з 1975), член Організації африканської єдності. Правляча і єдина в країні політ. орг-ція — Рух за визволення островів Сан-Томе і Прінсіпі. Засн. 1960.

Господарство. С.-Т. і П.— агр., економічно слаборозвинута країна. За роки незалежності проведено агр. реформу, створюються кооперативи, націоналізовано відділення португ. банку, під контроль д-ви взято пром. підприємства й зовн. торгівлю, встановлено мінімум заробітної плати тощо. Основа економіки — плантаційне г-во. На експорт вирощують (збір, тис. т, 1980): боби какао — 8,1, каву — 0,08 (1979), банани — 2,0, олійну і кокосову (5 тис. т копри) пальми, хінне дерево. Гол. продовольчі культури — просо, маніок, кукурудза, ямс. Тваринництво розвинуте слабо, розводять велику рогату худобу, овець, кіз, свиней. Рибальство (1,5 тис. т риби, 1979). Невеликі підприємства по переробці с.-г. сировини (в т. ч. борошномельні, олійницькі), риби, деревообробні, по виробн. вапна, безалкогольних напоїв та ін. Довж. автошляхів — 287 км, у т. ч. 199 км — з твердим покриттям. На о. Сан-Томе — вузькоколійна з-ця, аеропорт. Гол. мор. порти — Санту-Антонью та Порту-Алегрі. Вивозять какао (бл-90% експорту), каву, копру, ядра пальмових горіхів та ін.; довозять продовольство, нафтопродукти, пром. товари. Осн. Торг. партнери —Португалія, Нідерланди, США, ФРН, Ангола. Розвиваються торг. відносини з СРСР. Грош. одиниця — добра. 40,1 добри = 1 доларові США.

Н. А. Войлошникова.

Освіта. В 1975 понад 85% нас. було неписьменним. Проголошено обов'язкове навчання дітей віком від 6 до 12 років. Поряд з державними діють приватні школи. Поч. школа — 4-річна, середня — 5-річна (2 + 3). Навчання проводиться португ. мовою. Профес. підготовка здійснюється на базі поч. або неповної серед. школи. В країні розгорнуто широку кампанію по ліквідації неписьменності.

Літ.: Страны и народы. Африка. Западная и Центральная Африка. М.. 1979.

Сан-tomе і прінсіпі - leksika.com.uaСан-tomе і прінсіпі - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази