Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow САМОГУБСТВО
   

САМОГУБСТВО

суїцид (франц. suicide, новолат. suicidium — самогубство, від sui — себе і caedere — вбивати) — навмисне, тобто свідоме, позбавлення себе життя. Воно може бути здійснене самою особою безпосередньо (напр., повішення, постріл, отруєння тощо) або опосередковано (голод). Можливе С. і за допомогою сторонніх осіб. Воно може бути викликане різноманітними економічно негат. чинниками (безробіття, відсутність можливості реалізувати себе тощо), конфліктами з батьками, оточуючими, психол. кризами, втратою відчуття сенсу життя тощо.

Крим, зак-во України передбачає відповідальність не за С, а за доведення особи до С. або до замаху на С, що є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, примусу до протиправних дій або системат. приниження її люд. гідності. Такі дії караються обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на такий самий строк (ч. 1 ст. 120 КК України). Те саме діяння, вчинене щодо особи, яка перебувала в матеріальній або ін. залежності від винуватого, або щодо двох чи більше осіб карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк (ч. 2 ст. 120 КК). Якщо відповідне діяння було вчинене щодо неповнолітнього, то в такому випадку передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 10 років.

Літ.: Кони А. Ф. По поводу самоубийств. В кн.: Протоколы заседаний Общества психиатров. СПб., 1893; Цип-ковский В. П. К вопросу о двойных самоубийствах. Винница, 1957; Актуальные проблемы суицидологии. М., 1978; Актуальні питання суїцидології, ч. 2. К., 2002.

А. С. Лісовий.