Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КОСИНСЬКИЙ
   

КОСИНСЬКИЙ

Криштоф (р. і м. н. невід. -травень 1593) — гетьман укр. реєстрових козаків з 1591. Походив з дрібної шляхти. 1586 був старшим низовим Війська Запорізького. В кінці 1589 — на поч. 1590 за дорученням польс. короля Сигізмунда III запрошував запорізьких козаків взяти участь в обороні Поділля від нападу кримських татар. Улітку 1591 очолив козац. повстання проти польс. влади. На зайнятих повстанцями територіях (Київщина, Черкащина, Брацлавщина) вони почали встановлювати козац. юрисдикцію. К. намагався включитися у боротьбу європейських країн проти Османської імперії, надсилав, зокрема, посольства до Москви і Відня, пропонуючи свої військові послуги. В лютому 1593 об'єднані сили шляхти Київсь

КОСИНСЬКИЙ Криштоф - leksika.com.ua

кого, Брацлавського та Волинського воєводств під орудою київ, воєводи князя К. Острозького розгромили повстан. військо під містечком П'яткою (тепер село Чуднівського району Житом, обл.). Після підписання принизливої мирної угоди К. повернувся на Запорізьку Січ. У травні 1593 він підняв нове повстання козаків, але невдовзі загинув під Черкасами в сутичці із загоном князя О. Вишневецького.

Літ.: Дорошенко Д. Нарис історії України, т. 2. К., 1992; Історія України в особах ІХ-ХУШ ст. К., 1993; Гру-шевський М. Історія України-Руси, т. 7. К., 1995; Леп'явко С. Козац. війни кін. XVI ст. в Україні. Чернігів, 1996.

О. І. Путро.

 

Схожі за змістом слова та фрази