Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАКЛАДНІ ВИТРАТИ
   

НАКЛАДНІ ВИТРАТИ

— витрати, пов'язані з утриманням управлін. і тех. персоналу та орг.-госп. обслуговуванням в-ва з метою створення необхід. умов праці. Мають комплексний характер, тобто включають різні екон. елементи витрат; при виготовленні підприємством кількох видів продукції розподіляються між ними непрямим способом (напр., пропорційно зарплаті працівників, кількості відпрацьованих робітниками людино-годин та ін.). У невироб. сфері, торгівлі, системі послуг населенню Н. в. є витрати на зберігання продукції, тр-т, реалізацію товарів і послуг, утримання апарату управління тощо. До них відносять також амортизац. відрахування на утримання і ремонт вироб., торг., складських та офісних приміщень, непланові (непередбачені) витрати у в-ві, що включаються до собівартості продукції. Н. в. включають до собівартості продукції не прямо, а розподіляють за статтями калькуляції на пропорційно певній основі. Важливою умовою ефектив. господарювання є встановлення оптом, розмірів Н. в. з метою зниження собівартості продукції.

Прав, регулювання відносин, пов'язаних з плануванням, розподілом, витрачанням, обліком Н. в., здійснюється на основі відповід. норм фін., бюдж., госп., труд., податкової та ін. галузей зак-ва України. Див. також Кошторис.

Літ.: Бойко В. В. Экономика предприятий Украины. Дп., 1997; Селезнев В.В. Основы рыноч. экономики Украины. К., 1999; Сопко В. В. Бух. облік. К., 2000; Економіка підприємства. К., 2001.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази