Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow В-вим arrow ВЕСТМІНСТЕРСЬКІ СТАТУТИ
   

ВЕСТМІНСТЕРСЬКІ СТАТУТИ

(англ. Statutes of Westminster) — 1) Законод. акти періоду правління Едуарда І в Англії (1258—

67). Найвідоміші три В. с. Перший з них вид. 1275 старофранц. мовою і затв. парламентом. Складався з 51 статті, що поділялися на три групи: а) статті, які обмежували права судів великих феодалів; б) статті, що захищали інтереси вільних володільців землі від лордів; в) статті, які посилювали боротьбу з крим. злочинами. Другий В. с, написаний лат. мовою, прийнятий на раді магнатів 1285. Містив 69 статей. Більшість з них присвячена питанням суд. процедури та розмежуванню компетенції різних королів, судів. Статут мав також статті, спрямовані проти феод, імунітетів і зловживань королів, чиновників. Ст. 9 захищала вільних користувачів землі від сваволі феодалів.

Третій з найвідоміших В. с. (теж написаний лат. мовою) прийнятий на раді магнатів 1290 і вважається одним з найважливіших законод. актів Едуарда І. Значна частина статуту спрямована на регулювання субінфеодації (повернення землі лордам і баронам після смерті землекористувача за умови відсутності у нього нащадків). Фактично субінфео-дація була заборонена. Але був дозволений продаж землі на умовах субституції. Це означало, що покупець ставав безпосеред. володільцем придбаної землі. Заборонялося дух. особам купувати землі світських лордів. Замінивши субінфеодацію субституцією, статут, з одного боку, підтримав дрібних та серед, феодалів, а з другого — посилив королів, владу.

2) Прийнятий англ. парламентом 11.XIІ 1931 закон про правовий статус домініонів та їх взаємовідносини з Великобританією. Надав юрид. чинності рішенням імперських конференцій 1926 і 1930 про повну самостійність домініонів у внутр. та зовн. справах і про їх рівність з Великобританією. Згідно з В. с. 1931 закони метрополії не могли поширюватися на домініони без згоди останніх. Було скасоване правило, що закон домініону нечинний, коли він суперечить законам Великобританії. В. с. 1931 юридично оформив створення Брит, співдружності (з 1947 — Співдружність, очолювана Великобританією).

Літ.: Хрестоматия памятников феод, гос-ва и права стран Европы. М., 1961; Черниловский 3. М. Всеобщая история гос-ва и права. М., 1983. О. В. Зайчук.

 

Схожі за змістом слова та фрази