Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СЬЄРРА-ЛЕОНЕ
   

СЬЄРРА-ЛЕОНЕ

Республіка Сьєрра-Леоне (Sierra Leone, Republic of Sierra Leone) — д-ва у Зх. Африці. Тер. — 71,7 тис. км2. Нас. — 5,6 млн. чол. (2002, оц.): народності темне (30 %), менде (З30 %) та ін.; креоли — нащадки звільнених рабів з Ямайки (10 %), європейці, ліванці та вихідці з Індії. Столиця — м. Фрітаун. Адм.-тер. поділ — 3 провінції і 1 округ. Офіційна мова — англійська. Грошова одиниця — леоне.

Державний герб Сьєрра-Леоне - leksika.com.ua

Нац. свято — День незалежності (27 квітня).

Тер. сучасного С.-Л. вперше досліджена пор-туг. мореплавцями на чолі з Педро ді Сінтрою (1462), який назвав її Serra do Leao (пор-туг. — Гора Лева). 1787 група звільнених темношкірих рабів, що прибула з Англії, заснувала там поселення Фрітаун (Вільне місто). Узбережжя С.-Л. з 1808 — колонія, внутр. райони з 1896 — протекторат Великобританії. 27.IV 1961 проголошено незалежність С.-Л. (з 1971 — республіка). 1992 в країні стався держ. переворот. До влади прийшла Нац. тимчасова правляча рада. Проти неї виступив Об'єднаний рев. фронт. 1995 за посередництва ООН і ОАЄ відбулася Нац. консультативна конференція з підготовки країни до проведення парлам. і презид. виборів. Останні відбулися 1996. Невдовзі, однак, відновилися бойові дії. 2002 за допомогою миротв. сил ООН (в їх складі з 21.XII 2002 діяв батальйон ЗС України) здійснені деполітизація і роззброєння ворогуючих сторін. 14.V 2002 відбулися вільні презид. і парлам. вибори. С.-Л. — презид. республіка. Діє конституція 1991 (зі змінами і доп.). Главою д-ви і викон. влади є президент, який обирається шляхом заг. прямого голосування на 5 років. Законод. влада належить Палаті представників у складі 124 парламентаріїв (112 з них обираються шляхом заг. прямих виборів на 5 років; 12 мандатів отримують верх, вожді, обрані на місц. виборах). Викон. влада належить президентові та кабінету міністрів, членів якого призначає (за згодою парламенту) глава д-ви; він же і очолює уряд. Суд. влада представлена Верховним, Апеляційним і Високим судами. Прав, система засн. на англо-сакс. праві та місц. звичаєвому праві.

С.-Л. - член ООН з 1961, ОАЄ з 1963 та ін. міжнар. і регіональних організацій. Входить до Співдружності, очолюваної Великобританією.

Дип. відносини України зі С.-Л. встановлено 20.V 1999.

В. Л. Федоренко, О. К. Дубина.

 

Схожі за змістом слова та фрази