Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дер-дин arrow ДЕРЖАВНА ЗРАДА
   

ДЕРЖАВНА ЗРАДА

- діяння, умисно вчинене гр-нином д-ви на шкоду суверенітетові, тер. недоторканності, обороноздатності або державній безпеці країни. За ст. 56 Кримінального кодексу України Д. з. є особливо небезпечним злочином проти д-ви. Закон дає вичерпний перелік діянь (форм), що характеризують Д. з.: перехід на бік ворога у воєнний час або в бойовій обстановці; шпигунство; подання іноз. д-ві, іноз. організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України. У законі підкреслюється, що ост. форма Д. з. може бути скоєна тільки навмисне. Необережні дії (напр., втрата документів чи предметів, що містять державну таємницю), а також навмисне діяння без наміру завдати шкоди держ. незалежності, тер. недоторканності, обороноздатності чи держ. безпеці (напр., розголошення державної таємниці, добровільна здача в полон) не є Д. з. Це ін. склади злочинів, крим. відповідальність за які передбачена відповідними статтями КК України.

Суб'єктом Д. з. може бути лише гр-нин України. Іноз. гр-ни та особи без громадянства можуть бути лише співучасниками Д. з. (організаторами, підбурювачами й пособниками). Д. з. карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна. КК України передбачає спец, підставу звільнення від крим. відповідальності за Д. з. (ч. 2 ст. 56). Від неї звільняється гр-нин України, якщо він на виконання злочин, завдання іноз. д-ви, іноз. організації або їх представників не вчинив ніяких дій і добровільно заявив органам влади України про свій зв'язок з ними.

Літ.: Андрусів Г. В., Бантишев О. Ф. Відповідальність за злочини проти д-ви. ?., 1997; Крим, право України. Особлива частина. К., 1999.

К. Г. Фетисенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази