Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЕНОЦИД
   

ГЕНОЦИД

(від грец. yevoc, — рід, плем'я і лат. caedere — убивати) — дії, вчинені з наміром знищити (повністю або частково) будь-яку нац., етн., расову чи реліг. групу. Г. — це вбивство членів групи, заподіяння їм тяжких тілесних ушкоджень або таких, що призводять до розумового розладу, навмисне створення умов життя, розрахованих на вимирання групи, заходи щодо зменшення народжуваності, насильницька передача дітей ін. групі людей.

Караність Г. як міжнар. злочину передбачена статутами Нюрнб. і Токійського трибуналів, схваленою 1948 ГА ООН Конвенцією про запобігання злочинові Г. і покарання за нього. Караються також змова з метою Г., пряме і публічне підмовляння до вчинення Г., замах на вчинення Г., співучасть у Г. Винні у скоєнні таких дій особи підлягають покаранню незалежно від того, чи є вони відповідальними за конституцією правителями або посадовими чи приватними особами.

Країни, які підписали Конвенцію, зобов'язалися передбачити у своєму законодавстві ефективні заходи покарання осіб, винних у скоєнні Г. їхні справи повинен розглядати компетентний суд д-ви, на тер. якої Г. мав місце, або такий міжнар. крим. суд, що може мати юрисдикцію стосовно сторін Конвенції, які визнали юрисдикцію такого суду. Особи, обвинувачені у вчиненні Г., видаються країнам, де вони скоїли злочин, чи міжнар. судові відповідно до законодавства кожної країни та чинних договорів.

С. С. Яценко.

 

Схожі за змістом слова та фрази