Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТМУТАРАКАНСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
   

ТМУТАРАКАНСЬКЕ КНЯЗІВСТВО

Тмутороканське князівство — феод, князівство у складі Київської Русі. До нього входили землі на Таманському п-ві: центр — м. Тмутаракань, довкола Хазарського шляху з центром у м. Біла Вежа (Серкель) і східна частина Кримського п-ва з центром у м. Корчев (Керч).

Перші руські поселення з'явилися на Та-мані у 8 ст. Тмутаракань була приєднана до Київської Русі за князя Святослава в 60-х рр. 10 ст. Князівство належало до вотчини великого київського князя. Згідно з «Повістю временних літ» першим місц. князем з династії Рюриковичів був Мстислав Володимирович (988—1036), який дістав прізвисько Тмутараканського. Після перемоги над Ярославом Мудрим у Листвинській битві 1024 (неподалік Чернігова) і мир. договору 1026 Мстислав поширив свої володіння на всі східнорус. землі: Переяславщину, Чернігівщину, Сіверщину, Суздальщину й Рязано-Муромщину.

З 1036 Т. к. увійшло до складу Київ, д-ви Ярослава Мудрого, а з часом передане ним до Чернігівського князівства, яким володів Святослав Ярославич. 1060 тмутараканський стіл посів Гліб Святославич (1060—64, 1066— 69), старший із синів Святослава. 1064 Т. к. захопив князь Ростислав Володимирович, родоначальник династії галиц. князів. Наст, року він був отруєний візантійцями в Корсуні й Т. к. повернулося під владу черніг. князів. Надалі княжили в ньому Роман (1070-79) та Олег (1079-1115) Святославичі, а по смерті останнього — його нащадки. Населення Т. к. було багатонаціональним: крім русичів, у ньому проживали греки, вірмени, хозари. Тут існувало окр. єпископство. Місцезнаходження давньорус. міста Тмутаракань, центра князівства, уточнено згідно з руським написом від 1068 на т. з. Тмутараканському камені, знайденому 1792 (зберігається в Ермітажі, Санкт-Петербург, Росія). Т. к. проіснувало до монголо-татарської навали.

Літ.: Насонов А. Н. Тмутаракань в истории Вост. Европы X в. «Истор. записки», 1940, т. 6; Монгайт А. Л. О границах Тмутаракан. княжества в XI в.

В кн.: Проблемы обществ.-полит, истории России и славян, стран. М., 1963; Чубатий М. Княжа Русь-Україна та виникнення трьох східнослов'ян. націй. Н.-Й.-Париж, 1964; Грушевський М. С. Історія України-Руси, т. 2. К., 1992.

Є. В. Ромінський.

 

Схожі за змістом слова та фрази