Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow тред-трої arrow ТРИХІНЕЛЬОЗ
   

ТРИХІНЕЛЬОЗ

— гельмінтозна хвороба тварин і людини з групи нематодозів. Збудник — круглий черв Trichinella spiralis (див. Трихінела). Т.— захворювання з природною вогнищевістю. У людини статевозрілі трихінели паразитують у кишечнику, личинки їх— в поперечносмугастих м'язах. Людина захворює, вживаючи в їжу заражене личинками трихінел і недостатньо проварене або прожарене м'ясо. Основні прояви Т. зумовлені алергією, що спричинюється продуктами обміну речовин і розпаду трихінел. Інкубаційний період найчастіше від 3 до 25 днів. Ознаки: підвищення три тіла до 39—40° і більше, хворий скаржиться на головний біль, загальну кволість, біль у м'язах, а також біль при рухах очей, при натискуванні на очні яблука, при рухах язика; спостерігається безсоння, кон'юнктивіт, набряк повік, одутлість обличчя, іноді набряки кінцівок і навіть усього тіла, кишкові розлади тощо. Через 1—2 тижні настає покращення, іноді перебіг Т. тяжкий і закінчується смертю.

Лікування: тіабендазол, протиалергічні засоби. Тварини заражаються Т. при поїданні ураженого трихінелами м'яса. В кишечнику тварини заковтнута личинка перетворюється в дорослого черва. У хворих тварин виникають гарячка, пронос, біль у м'язах, набряки. Тварини виснажуються і часто гинуть. Діагноз встановлюють алергічною пробою і дослідженням м'язів на личинки трихінел (трихінелоскопія).

Лікування не розроблено. Профілактика: додержання сан. чистоти в свинарниках і на пасовищах, знищення мишовидних гризунів, утилізація заражених Т. туш тварин.