Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОДОЛИНСЬКИЙ
   

ПОДОЛИНСЬКИЙ

Сергій Андрійович [19 (31).УІІ 1850, с. Ярославка, тепер Шполянського р-ну Черкаської обл. - 30.УІ(12.УІІ) 1891, Київ] — укр. учений, суспільствознавець, мислитель, громад.-політ. діяч. Навчався 1867—71 на природничому ф-ті Київ, ун-ту. В цей період познайомився з М. П. Драгомановим та М. І. Зібером, з якими пізніше тісно співпрацював. У 1871 виїхав за кордон для продовження навчання в ун-тах Парижа, Цюріха та Бреслау (тепер м. Вроцлав, Польща). В 1876 П. захистив докторську дис. з медицини. У 1872—74 співробітничав у журн. «Вперед». Робив спроби сформувати Укр. с.-д. партію. У 1875 видав свої перші праці «Парова машина» та «Про багатство і бідність», які відіграли важливу роль у розвитку укр. соціально-політичного руху. 1877 оселився у м. Монпельє (Франція), де, не припиняючи наук, і громад.-політ. діяльності, займався також лікар, практикою, викладав у місц. мед. школі. Був добре знайомий з К. Марксом та Ф. Енгельсом (вів з ними ділове листування), Е. Бернштейном, який залишив спогади про П., ін. лідерами європейського соц. руху. Спільно з М. Драгомановим та М. Павликом 1880 видавав журн. «Громада». 1882 П. захворів і припинив наук, та громад, діяльність. П. створив власну систему поглядів на існуючий сусп.-політ, лад і шляхи та умови усунення тих недоліків, які йому притаманні. Об

Подолинський С.А. - leksika.com.ua

стоював необхідність тісного поєднання ідеї соціального та нац. визволення, виступав за укр. шлях до соціалізму. При цьому виступав за забезпечення прав і свобод людини, рівні політ, та громадян, права, скасування станового поділу сусп-ва. П. належать праці: з історії укр. та світ, соціалізму — «Нарис розвитку Міжнародної асоціації робітників» (1873), «Нігілізм у Росії» (1879), «Соціалісти-українці в Австрії» (1881); про дод. економічну вартість — «Людська праця та її відношення до розподілу енергії» (1880); з укр. економіки і гігієни — «Життя і здоров'я людей на Україні» (1879), «Ремесла і фабрики на Україні» (1880) та ін.

Літ.: Пашук А. Соціол. та сусп.-політичні погляди С. А. Подолинського. Л., 1965; Сокуренко В. Г. Дем. учения о гос-ве и праве на Украине во второй половине XIX в. (М. Драгоманов, С. Подолинский, О. Терлецкий). Л., 1966; Злупко С. Сергій Подолинський — вчений, мислитель, революціонер. Л., 1990; Корнійчук Л. Сергій Подолинський - видатний укр. вчений, громад, діяч. «Економіка України» 2000, № 7.

Т. Г. Андрусяк.

 

Схожі за змістом слова та фрази