Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАРЛОВИЦЬКІ МИРНІ ДОГОВОРИ 1699
   

КАРЛОВИЦЬКІ МИРНІ ДОГОВОРИ 1699

- міжнар. договори, укладені між д-вами «Священної ліги» (Австрією, Венецією, Річчю Посполитою, Росією) та Османською імперією, що зазнала поразки у війні з лігою. Підписання К. м. д. 1699 стало можливим внаслідок проведення мирних переговорів між даними країнами на міжнар. конгресі, що відбувся у жовтні 1698 у містечку Карловиць (тепер Словенія). Англія та Нідерланди брали участь у переговорах як офіц. посередники з метою захисту своїх інтересів — вивільнення сил Австрії для участі у війні за ісп. спадщину. Необхідність укладення мир. договорів була очевидною для більшості держав — учасниць конгресу. Росія, що отримала контроль над Азовським м. після захоплення Азова та побудови Таганрога, мала на меті продовжувати війну з Туреччиною, яку одна вести не могла. Ще в лютому 16 97 Росія підписала з Австрією та Венецією договір строком на три роки, за умовами якого учасники мали узгоджувати воєнні дії і не укладати сепарат. миру з Туреччиною. Однак суперечності між членами «Священної ліги» призвели до підписання окр. мирних договорів Австрії, Венеції, Речі Посполитої з Туреччиною, а Росія погодилася на підписання перемир'я на два роки на умовах uti possidetis (збереження існуючого на визначений момент територіального статус-кво). Річ Посполита підписала мир. договір 16.1 1699, за яким отримала частину Правобереж. України, що перебувала під владою Туреччини, Поділля з Кам'янець-Подільською фортецею і повернула Туреччині 6 молд. міст. Австрія уклала мир. договір 26.1 1699 і отримала Центр. Угорщину, Семиграддя, Бачку, майже всю Славонію, віддавши Туреччині провінцію Темешвар.

Венеція за мир. договором від 26.1 1699 зберегла 6 фортець у Далмації та о-ви в Егейському м., якими володіла до війни, а також отримала Морею (Пелопоннес). Згодом Росія і Туреччина уклали Константинопольський мир. договір 1700.

Карловиц. конгрес та мирні договори, укладені на ньому, мали величезний вплив на розташування сил в Європі. Австрія приєдналася до Англії та Нідерландів у війні проти Франції за ісп. спадщину, Туреччина отримала час для того, щоб зібрати сили, Росія переорієнтувалася на вирішення балт. питань.

Літ.: История дипломатии, т. 1. М., 1969.

О. О. Хорошилова.

 

Схожі за змістом слова та фрази