Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОМУНА
   

КОМУНА

(франц. commune, букв. — община, громада, від лат. communis — спільний) — 1) В Середні віки у Франції та Італії узагальнююча назва міст, що були незалежними від сеньйора і управлялися виб. органами. 2) Поселення міськ. чи сільс. типу, що утворюють первинну ланку адм.-тер. поділу та є історично сформованими елементами нац. систем місц. самоврядування в Алжирі, Бельгії, Італії, Сенегалі, Франції та деяких ін. д-вах. Правовий статус К. закріплено в конституціях (напр., у ст. 127— 130, 162—166 конституції Бельгії,) або в окр. законах (закон Італії «Про устрій автономій» від 17.1 1990).

У більшості країн управління К. здійснюється виб. муніцип. радами, що організують діяльність комунал. служб в галузі охорони здоров'я, освіти, міськ. тр-ту, водопостачання тощо, а також проведення громад, робіт місц. значення. Члени муніцип. рад обираються на заг. прямих виборах. Викон. органом ради є мер або бургомістр, що обирається самою радою зі свого складу і Zo призначається урядом. Мер водночас є держ. службовцем, що репрезентує інтереси центр, уряду.

Особливий статус мають К. у великих містах -мегаполісах (в Італії — Рим, Мілан та ін.; у Франції — Париж, Марсель, Ліон). У К. мегаполісів на муніцип. ради покладаються дод. функції — екон. розвитку, містобудування тощо.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази