Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФОРВАРДНІ УГОДИ
   

ФОРВАРДНІ УГОДИ

(англ. forward, букв. -передній; строковий, завчасний) — різновид біржових угод з реальним товаром. Вони ще мають назву «строкові угоди» і полягають у взаєм, передачі прав та обов'язків щодо реального товару з відстроченим терміном постачання. Згідно з такою угодою продавець зобов'язується поставити (передати у власність) товар покупцеві в обумовлений строк. Покупець, у свою чергу, зобов'язаний прийняти та оплатити придбаний товар на умовах і за ціною, задекларованими в угоді. Як і в усіх бірж, контрактах, момент укладання не збігається з моментом виконання угоди, але цей строк уже набагато перевищує встановлений для спотових угод. Крім того, угода може бути укладена як щодо наявного товару, так і щодо товару, який буде вироблено у встановлений строк.

Отже, Ф. у. за юрид. природою є договором поставки, на момент укладання якого продавець зазвичай не має товару. Якщо в ролі постачальника виступає виробник продукції, то така угода дає змогу профінансувати власне в-во і забезпечити збут продукції. До позит. особливостей Ф. у. належить також і те, що їх виконання протягом обумовленого строку дає змогу здійснити спекулят. операції з ними, що, у свою чергу, сприяє розширенню місткості ринку, стабілізації ціноутворювальних факторів.

Ф. у. вважаються ризикованими, оскільки збитки можливі як у продавця, так і в покупця, тому в бірж, практиці при їх укладанні передбачаються різноманітні гарантії.

Літ.: Колб Р. У. Финансовые деривативы. М., 1997; Солодкий М. О. Бірж, ринок. К., 2001; Белах И. С, Винниченко С. И. Бирж, право. М„ 2001.

О. І. Харитонова.

 

Схожі за змістом слова та фрази