Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗМІШАНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕС
   

ЗМІШАНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

-одна з істор. форм кримінального процесу. Отримав таку назву через те, що в ньому ніби змішані дві різні форми процесу: а) досуд. процес, що будується за схемою інквізиційного, тобто слідчо-розшукового; 2) суд. процес, що здійснюється за моделлю обвинувального (змагального). 3. к. п. виник у Франції після революції 1789—94. Своєї класич. законод. форми набув у франц. Кодексі кримінального розслідування 1808 і пізніше був сприйнятий усіма конт. д-вами Європи (в т. ч. Росією 1864, коли було затверджено Статут кримінального судочинства), д-вами Лат. Америки, багатьма д-вами Азії та Африки.

Модель 3. к. п. така. Розслідують крим. справи поліція і слідчий суддя (суд. слідчий), який входить до суд. системи і формально не залежить від прокурора. Крим, переслідування (крим. позов) здійснює прокурор. Він наділений повноваженнями, які забезпечують його вплив на хід розслідування справи. На поперед, розслідуванні обвинувачений має низку процес, прав, але в цілому розслідування будується за схемою інквізиц. процесу. Коли ж справа надходить до суду, вона розглядається на засадах змагальності, гласності, усності, безпосередності, вільної (за внутр. переконанням) оцінки суддями доказів; обвинувачений має право на захист. У суд. засіданні прокурор чи ін. особа, що виступає як обвинувач, і підсудний та його захисник є формально рівноправними сторонами. Справи про найбільш небезпечні кримінально карані вчинки розглядаються з участю присяжних засідателів. Крим, процес в Україні за своєю формою також є 3. к. п.

Літ.: Чельцов-Бебутов М. А. Курс уголовно-процес. права. СПб., 1995; Михеєнко М. М., Нор ВТ., Шибіко В. П Крим, процес України. К, 1999.

М. М. Михеєнко.

 

Схожі за змістом слова та фрази