Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow ене-есе arrow ЕНЕРГЕТИЧНЕ МАШИНОБУДУВАННЯ
   

ЕНЕРГЕТИЧНЕ МАШИНОБУДУВАННЯ

- галузь важкого машинобудування, в яку входять підприємства по виробництву парових, газових і гідравлічних турбін, устаткування гідроспоруд, парових котлів, енергетичних атомних реакторів, котельно-допоміжного устаткування. До осн. продукції Е. м. належать також станційні й турбінні трубопроводи, апарати хім. водоочищення, димососи тощо. Пром. виробн. окремих видів енерг. устаткування почато в кін.18 ст. у Великобританії (парові машини, котли), в 30-х рр. 19 ст. у Франції (гідравлічні турбіни), в кін. 19 - на поч. 20 ст.- у Великобританії (парові турбіни). Пром. виробн. парових котлів і машин в Росії організовано на поч.

19 ст. Наприкінці 19 ст. тут налічувалося 30 підприємств, що виробляли енерг. устаткування. Першу вітчизн. парову турбіну потужністю 200 кВт вироблено 1907 на Металічному з-ді в Петербурзі (тепер Ленінградський металічний з-д ім. XXII з'їзду КПРС). Тут же збудовано першу рад. парову турбіну потужністю 2000 кВт і гідравлічну турбіну потужністю 55 кВт (1924). За роки Рад. влади маш.-буд. з-ди по виробн. енергоустаткування реконструйовано й спеціалізовано. Збудовано багато нових підприємств. Найбільші спеціалізовані з-ди Е. м. в СРСР: у турбобудуванні - Ленінгр. металічний, Харківський турбінний завод імені С. М. Кірова, Невський маш.-буд., Уральський турбомоторний; у котлобудуванні - таганрозький "Красный котельщик", Подольський маш.-буд. (Моск. обл.), Барнаульський. Бійський та ін. з-ди.

В СРСР 1977 вироблено турбін заг. потужністю 19,0 млн. кВт, парових котлів продуктивністю понад 10 т пари на годину - 53,2 тис. т (1940 - відповідно 1,2 млн. кВт і 4,4 тис. т). На Україні турбобудування почалося 1935, коли став до ладу Харків. турбінний з-д, який випустив першу парову турбіну потужністю 50 тис. кВт. На виготовленні енерг. запасних частин спеціалізувався Полтав. турбомех. з-д. Поряд з цими спеціалізованими підприємствами Е. м. в УРСР (1978) діяли Монастирищенський маш.-буд. з-д (Черкас. обл.) та Краматорський з-д литва і поковок. Крім того, деякі підприємства ін. галузей машинобудування виробляють запасні частини до енергоустаткування, котельно-допоміжне устаткування, металоконструкції каркасів парових котлів тощо. На Україні 1977 вироблено турбін заг. потужністю 5,3 млн. кВт. В 1977 підприємства Е. м. країни серійно випускали парові турбіни потужністю 300, 500, 800 тис. кВт, котли продуктивністю до 2650 т пари на годину, гідроагрегати потужністю понад 500 тис. кВт, виготовляється (1979) гол. зразок турбіни потужністю 1200 тис. кВт. Швидкими темпами зростає виробн. устаткування для атомної енергетики. Серед ін. соціалістич. країн Е. м. найбільш розвинуте в ЧССР та НДР. У капіталістич. світі значне місце у виробн. енерг. устаткування посідають США, Великобританія, ФРН.

В. С. Сокирко.

підприємства ін. галузей машинобудування виробляють запасні частини до енергоустаткування, котельно-допоміжне устаткування, металоконструкції каркасів парових котлів тощо. На Україні 1977 вироблено турбін заг. потужністю 5,3 млн. кВт. В 1977 підприємства Е. м. країни серійно випускали парові турбіни потужністю 300, 500, 800 тис. кВт, котли продуктивністю до 2650 т пари на годину, гідроагрегати потужністю понад 500 тис. кВт, виготовляється (1979) гол. зразок турбіни потужністю 1200 тис. кВт. Швидкими темпами зростає виробн. устаткування для атомної енергетики. Серед ін. соціалістич. країн Е. м. найбільш розвинуте в ЧССР та НДР. У капіталістич. світі значне місце у виробн. енерг. устаткування посідають США, Великобританія, ФРН.

В. С. Сокирко.

 

Схожі за змістом слова та фрази