Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АКАДЕМІЧНА СПРАВА
   

АКАДЕМІЧНА СПРАВА

» - політ, процес, сфабрикований у 1929—31 ОДПУ в Ленінгр. військовому окрузі. Став трагічною віхою на шляху «обільшовичення» АН СРСР і сигналом для масових репресій проти інтелігенції по всій країні. Безпосередній привід для «А. с.» — виявлення у рукопис, відділі Б-ки АН СРСР та ін. архівосховищах окремих невідомих владі документів цар. родини, О. Ф. Керенського, П. Б. Струве, кол. шефа жандармів В. Джунковського, кер. органів партій кадетів і есерів тощо. Починаючи з жовтня 1929 було заарештовано понад 100 осіб з числа працівників АН, Центрархіву, ін. наук, і навч. закладів. їх звинуватили у створенні міфіч. «Всенародного союзу боротьби за відродження вільної Росії» з метою повалення рад. влади і відновлення монархії. Рішення у справі були прийняті в позасуд. порядку на колегії ОДПУ 10.V та 8.УІІІ 1931. Шістьох працівників АН, кол. військовослужбовців, звинувачених у організації збройного заколоту, засуджено до розстрілу, інших — відправлено до концтабору або вислано на різні строки. Відомі вчені - академіки С. Платонов, Є. Тарле, Д. Лихачев, М. Любавський, професори В. Бене-шевич, Ю. Готьє, М. Присьолков, В. Пічета та ін. вислані у віддалені місцевості СРСР строком на 5 років. Багато репресованих, відбуваючи покарання, загинуло. 1966 засуджених реабілітовано.

У ті ж роки под. процеси відбувалися і в союз, республіках. В Україні це був процес у справі т. з. Спілки визволення України. Репресій зазнало немало вчених ВУАН.

Літ.: Академ, дело 1929-1931 гг., в 1. СПб., 1993; Іп тетогіат: Истор. сб. памяти Ф. Ф. Перченка. М. - СПб., 1995. /. Б. Усенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази