Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ш arrow ШТАМП
   

ШТАМП

(нім. — штамп, матриця, від італ. — друк, відбиток) — 1) Спец, форма — кліше, різновид печатки переважно у вигляді прямокутника, що застосовується для отримання відбитків на папері й містить рельєфне або заглиблене дзеркальне відображення тексту з назвою відповід. органу держ. влади, установи чи організації, у т. ч. фірмовим (комерційним) найменуванням та зазначенням юрид. адреси, ідентифікац. позначень (номер, код тощо) або яких-небудь ін. відомостей. Деколи доповнюється зображенням нац. герба, фірмового знака, ін. малюнка чи позначки. Ш. використовуються для проштампування док-тів, листів, довідок та ін. офіц. мат-лів з метою посвідчення їх справжності. Поділяються на офіційні та неофіц. (особисті). Ш. визнаються офіційними, якщо їх зміст стосується врегульованих правом відносин і якщо вони видаються або використовуються в установленому зак-вом чи внутр. актами установи (організації) порядку для посвідчення конкр. подій і фактів, що мають юрид. значення. Офіційні Ш. можуть походити від органів держ. влади та місц. самоврядування, підприємств, установ, організацій (у т. ч. громадських і релігійних) незалежно від форм власності, підприємців, нотаріусів, адвокатів та ін. осіб, які мають право видавати або посвідчувати офіц. док-ти.

Для виготовлення офіційного Ш. встановлено дозвільний порядок, який визначений Інструкцією про порядок видачі міністерствам та ін. центр, органам викон. влади, підприємствам, установам, організаціям, громад, об'єднанням та гр-нам дозволів на право відкриття та функціонування штампельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів, а також порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на виготовлення печаток і штампів (затв. МВС України 11.1 1999). За викрадення, привласнення, вимагання Ш, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання служб, становищем, їх пошкодження, підроблення та збут передбачена крим. відповідальність (ст. 357, 358 КК України).

2) Форма з металу або ін. матеріалу для серійного виготовлення деталей чи окр. дрібних виробів шляхом штампування.

3) Переносно — управлін. рішення, нормат. акт, публікація, в яких відсутні оригінальність, новизна і які грунтуються на певних зразках, типових чинниках, стандартах, шаблонах, трафаретах, сліпому наслідуванні поперед, досвіду тощо.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази