Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БАЛЬЗАМУВАННЯ
   

БАЛЬЗАМУВАННЯ

(від грец. -бальзам, ароматична смола) — штучне запобігання гниттю (розкладанню) трупа з метою збереження тіла померлого. Необхідність у цьому виникає при перевезенні покійника на значні відстані, збереженні на тривалий період часу, розміщенні в мавзолеях. Б. проводиться також для наук, і суд. цілей, приготування навч. препаратів. Полягає у введенні в тканини трупа речовин, що запобігають гнильній дії мікроорганізмів. Застосовувані з цією метою речовини повинні мати виразні антисепт. властивості, проникати в тканини. Вводяться у вигляді розчинів через судини з допомогою шприців. Бальзамац. розчином заповнюють порожнини тіла. Змочену в розчині полотняну тканину накладають на шкірні покриви. У Давньому Єгипті Б. було доведене до рівня високого мистецтва. Про це свідчать збережені протягом тисячоліть єгип. мумії. Ідею збереження тіла померлого єгиптянам підказала сама природа. Теплий клімат афр. континенту в поєднанні з піщаними, добре провітрюваними грунтами сприяв природ, збереженню тіл мандрівників, які гинули під час піщаних бур. Швидко втрачалася волога, припинялися гнильні процеси, що прискорювало висихання трупа. Крім єгиптян, Б. тіл померлих широко застосовували давні жителі Перу — інки, жителі Канарських о-вів — гуанчі. Випадки Б. описані у давніх народів Африки, Азії. Забальзамовані трупи знайдені у скіф, могилах.

У Європі зацікавились Б. в епоху Відродження. З відкриттям у 19 ст. цілого ряду хім. речовин було запропоновано безліч нових бальзамац. розчинів. До них почали вводити крезол, миш'як, сулему, солі оцтової кислоти, камфору, тімол та ін. речовини. Відкриття М. Бутлєровим (1895) формальдегіду уможливило широке застосування цієї речовини у вигляді 40-процентного вод. розчину (формаліну). З метою збереження прижиттєвої схожості, природ, кольору шкірних покривів у формалін стали додавати гліцерин, спирт, солі оцтової кислоти, запашні ефірні олії, барвники.

Літ.: Абрикосов А. И. Техника патологоанатом, вскрытий трупов. M., 1948; Привес M. Г. Методы консервирования анатом, препаратов. Ленинград, 1956; Ярослав-цев Б. М. История бальзамирования трупов и творцы рус. анатом, техники. Фрунзе, 1960; Медведев И. И. Основы патологоанатом, техники. К., 1969. В.Т. Юрченко.

 

Схожі за змістом слова та фрази