Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОЛЮДДЯ
   

ПОЛЮДДЯ

- 1) У Київській Русі щорічний об'їзд (зазвичай восени або взимку) князем з дружиною підвладного населення для кормління і збирання данини («ходіння по людях»), згодом — й сама данина. Про П. у слов'янських землях згадується в араб, джерелах 10—11 ст. (Ібн Руста, Гардізі), а також у творі «Про управління імперією» імп. Константина VII Багрянородного (серед. 10 ст.). Термін «полюддя» зустрічається у давньорус. літописах і грамотах 12 ст.

Виникнення П. на зламі 8 і 9 ст. як громіздкого інституту прямого позаекон. примусу, де чітко виступали відносини панування і підкорення, свідчило про перехід східнослов'ян. племінних союзів від первісності до феодалізму. П. було первісною формою реалізації феод, зем. власності, в якій відкрито виступали відносини панування та перехід землі до феод, власності. Розмір данини під час П., яка стягувалася грішми, хутром, зерном, медом, не було визначено, що створювало умови для конфліктів між київ, князем і підлеглим йому населенням.

За правління кн. Ольги (945—957) встановлено точний розмір данини (уроки) і місця її збирання, т. з. погости — особливі фін.-адм. центри та округи, куди призначалися пост, князівські агенти — збирачі данини. Сенс реформи кн. Ольги полягав у тому, що замість періодично здійснюваного П. було створено постійно діючу густу мережу фін. органів.

2) У Новгор. і Смоленській землях П. означало фіксовану грош. повинність, яку збирав князь. Інколи збір П. передавався феодалам.

3) У Вел. князівстві Литовському у 15—16 ст. П. називалися підношення, дарунок наміснику під час об'їзду ним волості, але фактично це була окр. данина.

Літ.: Юшков С. В. Обществ.-полит. строй и право Киев, гос-ва. М., 1949; Рыбаков Б. А. Киев. Русь и рус. княжества ХІІ-ХІІІ вв. М., 1982; Балушок В. Г. Полюддя: праг-мат. дія і ритуал. УІЖ, 1994, № 1; Кобищанов Ю. М. Полюдье: явление отечеств, и всемирной цивилизации. М., 1995; Повість минулих літ. Літопис. К., 1996; Історія д-ви і права України, т. 1. К., 2000.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази