Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ж arrow ЖІНКИ В МІСЦЯХ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ
   

ЖІНКИ В МІСЦЯХ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ

— категорія осіб, які відбувають покарання у виправних установах. На відміну від засуджених чоловіків, особи жін. статі, засуджені до позбавлення волі, утримуються у специф. умовах, що пояснюється фізіол. та психол. особливостями їх статі. У нормат. актах МВС України визначено вимоги, які пред'являються до випр. установ, де відбувають покарання засуджені жінки. В цих установах обладнано спец, приміщення: кімнати гігієни, для прання особистих речей, кімнати для жінок, які мають дітей у будинку дитини, і жінок, які знаходяться у стані вагітності понад 4 місяці. Засуджені жінки забезпечуються спец. мед. обслуговуванням. У штатах мед. частин випр. установ передбачено посади лікарів-гінекологів та ін. фахівців. Для засуджених визначено дод. перелік предметів першої потреби та речей жін. туалету, які вони можуть зберігати при собі і купувати в торг, точках випр. установ. Виправно-трудовим кодексом УРСР 1970 (ст. 35) передбачено, що засудженим жінкам, які сумлінно ставляться до праці і дотримуються вимог режиму, може бути дозволено проживання поза колонією на час звільнення від роботи у зв'язку з вагітністю та пологами, а також до досягнення дитиною 3-річно-го віку.

При випр. установах у разі необхідності організуються будинки дитини, куди засуджені жінки можуть віддавати своїх дітей віком до З років. Жінки з вагітністю понад 4 місяці або які мають при собі дітей віком до 3 років у випадках, коли до ни х не застосовується відстрочка відбування покарання у порядку, встановленому Кримінальним кодексом України, направляються адміністрацією місця позбавлення волі для дальшого відбування покарання у випр. установу, де є будинок дитини.

Діти засудженої жінки за згодою матері можуть передаватися її родичам, а також за згодою матері та за рішенням органів опіки і піклування — ін. особам або після досягнення 3-річного віку направляються до відповідних дит. закладів. Якщо у матері дитини, яка досягла 3-річного віку, невідбута частина строку покарання не перевищує один рік і вона сумлінно виконує матер. обов'язки, то перебування її дитини в будинку дитини може бути подовжене адміністрацією випр. установи до звільнення матері. Правилами внутр. розпорядку випр.-трудових установ передбачено положення про те, що не пізніш як за 3 місяці до досягнення дитиною 3-річного віку адміністрація виправної колонії зобов'язана розглянути питання про можливість подання засудженої жінки до умовно-дострокового звільнення (УДЗ), якщо вона відбула визначений їй строк покарання, а також подання до помилування.

Істотні зміни в умовах відбування покарання засудженими жінками відбулися з прийняттям Закону «Про внесення змін і доповнень до законодавчих актів України щодо врегулювання деяких питань, пов'язаних з умовами відбування покарання засудженими» (1994).

Див. також Виправно-трудова установа.

С. Я. Фаренюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази