Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОНВЕНЦІЯ ПРО ВІДКРИТЕ МОРЕ 1958
   

КОНВЕНЦІЯ ПРО ВІДКРИТЕ МОРЕ 1958

- міжнар.-правовий документ, прийнятий на першій Конференції ООН з морського права 29.IV 1958 у м. Женеві (Швейцарія). Набула чинності 30.IX 1962. Складається з преамбули та 37 статей. Містить положення, що мають «загальний характер декларації встановлених принципів міжнародного права». Ін. словами, у документ включено звичаєві норми міжнар. права щодо режиму відкритого моря, які діяли на момент прийняття Конвенції. Відповідно до ст. 1 Конвенції, терміном «відкрите море» позначають усі частини моря, які не входять ні в тер. море, ні у внутр. води будь-якої д-ви. Відкрите море доступне для всіх народів, і жодна д-ва не може претендувати на підпорядкування якоїсь його частини своєму суверенітету. Свобода відкритого моря включає для прибережних та неприбережних держав свободу судноплавства, рибальства, свободу прокладати підводні кабелі та трубопроводи, здійснювати польоти над відкритим морем (ст. 2). Однак таке широке розуміння свободи відкритого моря передбачає як принцип міжнар. права розумне врахування державами-учасницями заінтересованості інших держав у користуванні свободою відкритого моря. Згідно зі ст. З, свободою відкритого моря на рівних з прибережними д-вами засадах користуються неприбережні д-ви, тобто д-ви, що не мають мор. берега, яким надається доступ транзит, шляхами до мор. портів і право користуватися цими портами. Як зазначено у Конвенції, «кожна держава незалежно від того, є вона прибережною чи ні, має право на те, щоб судна під її прапором плавали у відкритому морі» (ст. 4). При цьому мор. судна «мають національність тієї держави, під прапором якої вони плавають» (ст. 5). У відкритому морі судно підпорядковується виключній юрисдикції д-ви, під прапором * якої плаває (ст. 6); військ, та держ. судна користуються повним імунітетом від юрисдикції будь-якої ін. д-ви.

У Конвенції вирішено питання, пов'язані з юрисдикцією над членами екіпажу в разі зіткнення судна чи ін. інциденту у відкритому морі, боротьбою з работоргівлею та піратством. Усі д-ви, за ст. 14, зобов'язані сприяти повною мірою знищенню піратства у відкритому морі та в ін. місцях, що знаходяться за межами юрисдикції будь-якої д-ви. Ст. 15 до піратства відносить: будь-який неправомірний акт насильства, затримання та пограбування, співучасть у ньому, підбурювання та сприяння цим актам, що здійснюються з особистими цілями екіпажем чи пасажирами якогось приват, судна проти ін. судна чи літака або проти осіб чи майна, які знаходяться на їхньому борту у відкритому морі чи за межами юрисдикції будь-якої д-ви. Ст. 16 прирівнює до піратства дії військового чи держ. судна або держ. літака (військ, чи невійськового), екіпаж якого підняв повстання та захопив це судно чи літак. Встановлено (ст. 22), що військ, корабель, який зустрів іноз. торг, судно у відкритому морі, не має права піддавати його огляду, за винятком випадків, коли акти втручання грунтуються на правах, встановлених міжнар. договорами, або коли є достатні підстави підозрювати, що це судно займається піратством або работоргівлею, або (хоча на ньому піднято іноз. прапор чи воно відмовляється підняти прапор) це судно насправді має ту саму національність, що і даний військ, корабель.

Визначено умови і порядок переслідування іноз. судна, щодо якого компетентні власті прибереж, д-ви мають достатні підстави вважати, що воно порушило закони та правила цієї д-ви (ст. 23). Регулюються питання прокладання підводних кабелів і трубопроводів (ст. 26—29). Конвенція зобов'язує д-ви вживати необхідних заходів для захисту мор. середовища (ст. 24—25).

О. О. Мережко.

 

Схожі за змістом слова та фрази