Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow аку-асо arrow АНГЛО-САКСОНСЬКЕ ПРАВО
   

АНГЛО-САКСОНСЬКЕ ПРАВО

- 1) Синонім «загального» (прецедентного) права, яке широко використовується у Великобританії та її кол. колоніях. На відміну від континентального права (романо-германського), гол. джерелом якого є передусім закон, в основу А.-с. п. покладено суд. прецедент. 2) Право, що існувало в Англії протягом 5—11 ст., починаючи з часу, коли рим. війська залишили тер. країни, і до вторгнення військ герцога Нормандії Вільгельма Оранського в Британію 1066.

Найвідоміші пам'ятки А.-с. п.: «Правда Етельберта» (600). Проголошена під час правління кентського короля Етельберта. Містила 90 статей, які регулювали правові відносини з питань миру та війни, вбивства, тілесних ушкоджень, наруги над жінками, шлюбних стосунків, успадкування тощо;

«Правда Іне» (690) - збірник законів, проголошених королем Уессексу Іне. Регулював відносини між різними верствами населення, яке на місцях пов'язувалося круговою порукою. Покарання диференціювалися залежно від соціального стану. Було запроваджено ордалії («суд Божий»); «Правда Альфреда» (90-і рр. 10 ст.). Проголошена королем Англії Альфредом. Складалася із 49 статей вступу, 77 статей осн. тексту. Новий закон охороняв, насамперед, владу короля, олдермана, церкви; забороняв кровну помсту, карав за вбивства, крадіжки, напади — без диференціації покарань залежно від майн. стану; захищав вільних селян (керлів) від утисків феод, верхівки; Закони датського короля Кнута, який заволодів Англією на поч. 11 ст. За його правління у країні однакову чинність мали і англійські і дат. закони. Король намагався боротися із злодіями, посилював покарання за різні злочини, охороняв приватну власність;

Закон про ордалії гарячим залізом та водою (10 ст.).

На відміну від правових актів континент. Європи, закони А.-с. п. писані не латинською, а мовою англо-саксів. Як і більшість варвар, законів, вони регулювали обмежені аспекти сусп. відносин і лише на певних територіях. До франко-норманд. завоювання в Англії не було права, загального для усієї країни. Однак А.-с. п. стало тією базою, на якій з часом сформувалося і поширилося на всю Англію нове, загальне право (common law).

Літ.: Дженкс Э. Англ. право. М., 1947; Хрестомат ия памятников феод, гос-ва и права стран Европы. М., 1961; Давид Р. Осн. правовые системы современности. М., 1988. О. В. Зайчук.

 

Схожі за змістом слова та фрази