Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАРД
   

ТАРД

Габріельде (12.ІІІ 1843, м. Сар-ла, тепер м. Сарла-ла-Канеда, деп. Дордонь — 13.У 1904, Париж) — франц. кримінолог, соціолог, філософ, член франц. Академії моральних і політ, наук з 1900. Отримав юрид. освіту. З 1869 працював помічником судді, в 1874—94 — судовим слідчим у м. Сарла. Починаючи з 1880 публікував статті та праці з кримінології і соціології, що зробило його відомим; він був призначений директором служби крим. статистики в м-ві юстиції (Париж). З 1896 викладав у Школі політ, наук, з 1900 — професор кафедри сучасної філософії у Колеж де Франс (обидва навч.

Тард Габріельде - leksika.com.ua

заклади — в Парижі). Т. — один із засновників соціально-пси-хол. напряму в кримінології. Критично ставлячись до теорії Ч. Ломброзо, вважав антропол. фактори такими, що мають лише характер імпульсу до дії, тоді як соціально-психол. фактори надають дії певного морального чи прав, змісту. Осн. соціально-психол. факторами Т. вважав соціальне наслідування та соціальне навіювання як форми взаємодії між людьми в соціальному середовищі. Заперечуючи роль свободи волі людини в механізмі злочин, поведінки, Т. стверджував, що поведінка особи визначається соціальним середовищем шляхом наслідування і навіювання, які формують в індивіда відповідно правові або протиправні звички. Каналами, через які відбувається таке наслідування і навіювання, є, на думку Т., мода, релігія, мистецтво, традиції, мораль, право, наука, пром-сть. Обстоював ідею еволюції як злочинності, так і покарання. Досліджував закономірності цієї еволюції, що мало велике значення для розвитку теорії прогнозування злочинності.

Праці: «Порівняльна злочинність» (1886), «Закони наслідування», «Кримінальна філософія» (обидві — 1890), «Кримінальні та соціальні дослідження», «Злочини натовпу» (обидві — 1892), «Соціальна логіка», «Трансформація права» (обидві — 1893), «Соціологічні нариси та різне» (1895), «Загальна опозиція» (1897), «Дослідження з соціальної психології», «Соціальні закони» (обидві — 1898), «Трансформація влади» (1899), «Економічна психологія» (1902).

Тв.: Законы подражания. СПб., 1892; Преступления толпы. Казань, 1893.

Літ.: Milet J. Gabriel Tarde et la philosophic de l'histoire. Paris, 1970; Иншаков С. M. Зарубеж. криминология. М., 1997.

О. М. Костенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази