Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ц arrow ЦІНА ПОЗОВУ
   

ЦІНА ПОЗОВУ

— виражена в грош. еквіваленті вартість майна або сума грошей, які є предметом заявленої вимоги позивача. Вона обумовлює розмір сплати держ. мита, розподіл суд. витрат між сторонами і навіть порушення суд. діяльності на захист права, оскільки недопустиме пред'явлення позову з ціною, меншою за суд. витрати на провадження справи в суді.

Ц. п. відповідно до правил ст. 65 ЦПК України визначається у позовах: про стягнення грошей — сумою, що підлягає стягненню; про витребування майна — вартістю відшукуваного майна; про стягнення аліментів — сукупністю всіх витрат, але не більш як за 1 рік; про строкові платежі та видачі — сукупністю всіх платежів або видач, але не більше як за З роки; про безстрокові або довічні платежі та видачі — сукупністю платежів або видач за З роки; про збільшення або зменшення платежів і витрат — сумою, на яку зменшуються або збільшуються платежі або видачі, але не більш як за 1 рік; про припинення платежів або видач — сукупністю платежів або видач, що залишилися, але не більш як за 1 рік; про дострокове розірвання договору майн. найму — сукупністю платежів за користування майном протягом строку, що залишається до кінця дії договору, але не більш як за 3 роки;

про право власності на будинки, що належать гр-нам на праві приват, власності, — дійсною вартістю будинку, а для будинків, які належать держ., кооперативним та громад. організаціям, — не нижче їх балансової вартості; які складаються з кількох самост. вимог — заг. сумою всіх вимог, за винятком вимог про відшкодування моральної (немайнової) шкоди. За заг. правилом, Ц. п. встановлює позивач або суб'єкт захисту його прав у позовній заяві, яка подається до суду на порушення цив. справи (ст. 5, 137 ЦПК). Суддя зобов'язаний визнати Ц. п., виходячи з дійсної вартості відшукуваного майна чи з грош. сум, постановляючи про це ухвалу.

Якщо в момент пред'явлення позову встановити точно його ціну неможливо, розмір мита попередньо визначає суддя з наст, стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого мита відповідно до Ц. п., встановленої судом при вирішенні справи (ч. 2 ст. 66).

М. Й. Штефан.

 

Схожі за змістом слова та фрази