Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАТОПСИХОЛОГІЯ
   

ПАТОПСИХОЛОГІЯ

(від грец. - страждання, хвороба, від грец.— душа і — слово, вчення) — галузь психології, яка вивчає порушення псих, діяльності, поведінки та зміни особистості, зумовлені псих, захворюванням чи ін. дисфункціональним (хворобливим) станом мозку. Дані П. мають важливе значення для вирішення ряду теор. і практ. питань. Вивчення структури та особливостей виявів різних форм змін і розпаду психіки є ключем до розуміння заг. та індивід, закономірностей люд. поведінки в нормі й патології, психол. і психопатол. умов аномал, розвитку особистості, її непатологічних і психопатол. девіацій, враховуючи делінквентний та крим. характер багатьох з них.

П. виходить з основних теоретичних засад пси-хол. науки. Останні визначають методологію та діагност, принципи патопсихол. дослідження. Патопсихол. експеримент, який є провід, дослідницьким методом у П., та інтерпретація його результатів проводяться з урахуванням психол. обставин життя людини, психол. змісту (суб'єктивного значення) її діяльності, мотивів її вчинків і дій, індивід, своєрідності її переживань.

Дані патопсихол. експерименту широко використовуються: у процесі диференціальної діагностики різних псих, захворювань для визначення правильного діагнозу; під час аналізу динаміки захворювання та оцінки ефективності лікування за допомогою психофармакол. препаратів і психотерапії; при виявленні по-тенц. можливостей компенсації та корекції хворобливих змін псих, процесів, станів і властивостей особи в реабілітац. роботі. Особливого практ. значення дані патопсихол. дослідження набувають при оцінці ступеня вираження і стійкості псих, порушень та змін особистості в суд. експертизі. Діагностика особистості обвинуваченого та засудженого, напр., неможлива без урахування псих, аномалій та акцентуацій характерів.

Див. також Кримінальна психологія.

Літ.: Зейгарник В. В. Патопсихология. М., 1986; Анто-нян Ю. М., Гульдан В. В. Крим, патопсихология. М., 1991.

Н. В. Алікіна.

 

Схожі за змістом слова та фрази