Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow І arrow ІНФЛЯЦІЯ
   

ІНФЛЯЦІЯ

(лат. — роздування, розбухання) - переповнення (перенасичення) сфери обігу паперовими грошовими знаками і, як наслідок, їх знецінення та суттєве зниження купівельної спроможності населення. Виникає при спробі подолання д-вою фін.-екон. труднощів шляхом дод. емісій (випуску в обіг грошей та цінних паперів). Може бути також зумовлена зменшенням товар, маси в обороті при незмінній кількості паперових грошей.

Соціально-екон. виявом І. є зростання спожив, цін на всі види товарів і послуг, падіння реальної зарплати, зниження життєвого рівня населення. Надмірно швидкі темпи збільшення рівня цін та грош. маси можуть призвести до переходу І. в гіперінфляцію. У цих умовах гроші фактично втрачають ціну і перестають виконувати властиві їм функції міри вартості і засобу обміну, різко падають обсяги нац. в-ва, руйнуються існуючі госп. зв'язки, товарно-грошові відносини повсюдно замінюються на прямий товарообмін (бартер) тощо. Гіперінфляція супроводжується, як правило, різким загостренням кризових явищ в екон., фін., соціальній та політ, сферах.

Світ, досвід доводить, що осн. держ.-право-вими заходами, спрямованими на подолання (нейтралізацію) наслідків І., можуть бути: регулювання цін і оплати праці ринковими та адм. методами, включаючи блокування їх зростання на певний період; ліквідація відставання в-ва товарів від росту платоспроможного попиту; оздоровлення фін. системи; стримування кредит, експансії; жорсткий контроль за емісією готівкових та безготівкових грошей; здійснення грош. реформи;

збереження реальної величини грош. вимог і доходів населення за допомогою відповідних держ. заходів, зокрема, шляхом індексації цих вимог і доходів та вжиття ін. заходів.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази