Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow О-об arrow ОБ'ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ
   

ОБ'ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ

ОАЕ — держава на Сх. Аравійського п-ова, федерація, яка включає 7 еміратів — Абу-Дабі, Дубай, Шарджа, Аджман, Умм-ель-Кайвайн, Ель-Фуджайра та Рас-ель-Хайма. Омиваються водами Перської та Оманської заток. Корінне населення — араби; 70% — вихідці з ін. араб. країн, Індії, Пакистану, Ірану та ін. Держ. мова — арабська. Державний лад. Діючу конституцію ОАЕ (тимчасову) прийнято 1971. Найвищим законодавчим органом є Вища рада емірів (ВРЕ), що складається з глав еміратів. ВРЕ із свого складу обирає главу (президента) ОАЕ. Виконавчу владу здійснює Рада міністрів, очолювана прем'єр-міністром. Орган представництва еміратів — Федеральна нац. рада (40 членів), яка виконує дорадчі функції.

П. Ф. Мартиненко.

Природа. Берегова лінія малорозчленована. На узбережжі поширені заболочені чи замулені ділянки, зайняті солончаками (сабха). Більша частина тер. ОАЕ — пустельна рівнина, яка лише на Сх. переходить в кам'янисте плато заввишки до 1310 м (г. Хатта). Надра вивчені мало. Виявлено значні поклади нафти, невеликі поклади руд, міді та свинцю, сірки, червоного окису заліза (вохри). Клімат тропічний, сухий. Пересічна т-ра січня бл. +20°, липня — від +30 до +35°, іноді до +50°. Опадів до 150 мм на рік. Постійних річок немає, поширені ваді. Переважає пустельна рослинність, в оазисах — фруктові дерева, фінікова пальма, тамарикс, акація тощо.

Історія. Тер. ОАЕ в давнину була районом поселення семітських племен, історично пов'язаних з д-вами Месопотамії. В кін. 1-го тис. до н. е. тут утвердилися араби. З 7 ст- ця територія, на якій існував ряд князівств, входила до складу араб. Халіфату, з 14 ст.— Ор-музької д-ви. В 16—17 ст. вона частково підпала під владу пор-туг. колонізаторів. З 18 ст. її населення, яке займалося каботажною торгівлею, вело боротьбу проти англ. Ост-Індської компанії (за це англійці прозвали район князівств "Піратським берегом"). У 1820, 1835, 1839, 1853, 1892 англ. Ост-Індська компанія підписала угоди з правителями місц. князівств, що призвело до встановлення англ. протекторату над цією територією. З 20-х рр. 20 ст. в князівствах почався антиангл. рух. У роки 2-ї світової війни цю територію використовували як базу військ.-повітр. сил Великобританії та США. Після закінчення війни Великобританія, прагнучи зберегти свій вплив у цьому районі, намагалася створити підконтрольну їй федерацію з 9 князівств (з включенням Бахрейну й Катару). Проте під тиском нац.-визвольного руху вона 1971 була змушена вивести звідти свої війська. 2.XII 1971 правителі 6 князівств (Абу-Дабі, Аджман, Дубай, Умм-ель-Кайвайн, Ель-Фуджайра, Шарджа) проголосили про створення суверенної федеративної д-ви — ОАЕ. В 1972 до її складу ввійшло також князівство Рас-ель-Хайма. В 1971 ОАЕ встановили дипломатичні відносини з СРСР. Того самого року Великобританія уклала з ОАЕ договір "про дружбу", який передбачає в разі необхідності взаємні консультації з усіх питань, що їх цікавлять. З 1971 ОАЕ — член ООН. ОАЕ входять до Ліги арабських держав. Діяльність політ. партій заборонено.

Г. Г. Зибіна.

Господарство. Основа економіки — видобування нафти (понад 80 млн. т, 1979). Родовища нафти розробляють гол. чин. іноз. компанії, але частка нац. капіталу з 1978 становить не менше 51%. В 1979 доходи країни від продажу нафти становили 12,5 млрд. дол. Значна частина їх використовується для створення сучас. інфраструктури. В незначній кількості видобувають мідь, свинець, сіль, вохру, сірку. Працюють нафтопереробний, нафтохім., по зрідженню газу, алюмінієвий, цем., металовиробів, безалкогольних напоїв, пластмасових труб, рибоконсервний заводи. Невелика судноверф, деревообр. і тютюнова ф-ки, установки по опрісненню мор. води та ін. Розвинуті кустарні промисли (виготовлення килимів, тканин, кинджалів, виробів з дорогоцінних металів тощо). Більшість населення зайнята в с. г. В обробітку — бл. 8% тер. країни. Кращі землі належать феод.-племінній знаті. Розвивається іригаційне буд-во. В оазисах вирощують фініки, виноград, фрукти, а також зернові, тютюн і бавовник. Переважає кочове скотарство, розводять велику рогату худобу та верблюдів. На узбережжі — рибальство (бл. 50 тис. т риби, 1978), промисел перлів. С. г. не задовольняє потреб країни в продовольстві. Асфальтованих автошляхів — 1412 км (1979). У Абу-Дабі, Шарджі та Дубаї — міжнар. аеропорти. Гол. мор. порти — Міна-ер-Рашід і Дубай. З ОАЕ вивозять нафту, зріджений газ, в'ялену рибу, перли, тютюн, шкірсировину, фініки; довозять товари широкого вжитку, продовольство, машини і устаткування, буд. матеріали. Гол. торг. партнери — Японія, США, Великобританія, Саудівська Аравія, Оман, Катар. Грош. одиниця — федеральний дірхам. 3,77 дірхама = 1 дол. США (кін. 1979).

Г. М. Биков.

Культура. Після здобуття незалежності в країні запроваджено обов'язкову 4-річну поч. освіту. Система освіти складається з 2-річних дит. садків (охоплюються діти 4—6 років), 4-річної початкової, 4-річної проміжної й 4-річної серед. шкіл. У 1978/79 навч. р. у 350 початкових і середніх навчальних закладах налічувалося 94,4 тис. учнів. У містах Абу-Дабі, Шарджа і Рас-ель-Хаймі є ряд серед. тех. і пед. навч. закладів, зокрема, в Абу-Дабі —профес. заклад підвищеного типу — Ін-т профес. освіти. Ун-т ОАЕ в Абу-Дабі (засн. 1974, почав працювати з 1977; 1979/80 навч. р.— бл. З тис. студентів). Центр документації наук. досліджень (засн. 1968), відділення Брит. ради — в Абу-Дабі й Дубаї, б-ка ун-ту, публічні б-ки в Абу-Дабі й Дубаї, археол. музей в Абу-Дабі. В ОАЕ 1980 виходили 4 щоденні газети та 2 щомісячні журнали. Найвідоміша газета — "Аль-Ітті-хард" ("Єдність", з 1972, араб. мовою). Інформ. агентство ОАЕ засн. 1976. Радіо і телебачення ОАЕ є урядовою службою, засн. 1972. Радіомовлення ведеться араб., англ., франц. та урду мовами.

В. П. Латинська (освіта).

Літ.: Абдалла Я. Ю. Объединенные Арабские Эмираты. М., 1978; Клековский Р. В., Луцкевич В. А. Объединенные Арабские Эмираты. М. 1979.

Об'єднані арабські емірати - leksika.com.uaОб'єднані арабські емірати - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази