Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЕНЕРАЛЬНИЙ СУД
   

ГЕНЕРАЛЬНИЙ СУД

Генеральний військовий суд — І) Найвища суд. установа Гетьманщини. Існував з часів Нац.-визв. війни укр. народу 1648—54 до кін. 18 ст. Склад суду часто змінювався. На поч. гетьм. д-ви до нього входили генеральний суддя і генеральний писар. Потім суд став колегіальним: до його складу ввели ще одного ген. суддю, членів генеральної старшини та значкового товариства. Нерідко в роботі Г. с. брали участь полковники, сотники, представники сотен, старшини.

Г. с. діяв як суд першої інстанції у справах ген. старшини, полковників, бунчукових товаришів та гетьм. «протекціоністів» (осіб, вилучених з-під юрисдикції ін. судів і взятих під безпосередню протекцію гетьмана). Розглядав справи про вбивства, підпали, пограбування тощо. Особливою сферою діяльності Г. с. було вирішення зем.-межових спорів: це робили комісари, тобто межові судді, яких посилали на місце спору. Якщо вони не могли вирішити спір, тоді передавали його до Г. с. Останній був також апеляц. інстанцією для нижчих судів. Гетьман П. Полуботок увів до складу Г. с. 4 асесорів, щоб зменшити суд. тяганину. 1722 Г. с. було підпорядковано Малоросійській колегії. За новою реорганізацією 1728 він став колегією з трьох суддів-українців і трьох суддів-росіян. Президентом колегії був гетьман. 17.XI 1760 гетьман К. Розумовський ще раз реорганізував Г. с. — на зразок Литовського трибуналу. Суд складався з 12 депутатів: 2 ген. суддів і 10 депутатів від полків, обраних на рік полковою старшиною і сотниками. Після скасування Гетьманщини депутатів замінено пост, членами — українськими і російськими, а сам суд підпорядковано 2-й Малоросійській колегії. З утворенням намісництв (1782) Г. с. ліквідовано, але фактично він існував до 1790. 1797 замість Г. с. утворено Генеральний Малоросійський суд.

2) Найвища суд. установа Української Народної Республіки, ств. Центр. Радою законом від 4(17).ХІІ 1917.

Літ.: Мякотин В. Архив ген. войск, суда. К., 1898; Па-шук А. Суд і судочинство на Лівобереж. Україні в XVII— XVIII ст. Л., 1967; Ткач А. П. Історія кодифікації дорев. права України. К., 1968.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази