Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow восх-вят arrow ВОСЬМА ВСЕРОСІЙСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ РКП(б)
   

ВОСЬМА ВСЕРОСІЙСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ РКП(б)

- відбулася 2-4.ХІІ 1919 в Москві. В роботі конференції взяли участь 45 делегатів з ухвальним голосом і 73 - з дорадчим. Порядок денний: 1) Політ. і орг. звіти ЦК: 2) Міжнар. становище; 3) Питання порядку денного 7-го Всеросійського з'їзду Рад (обговорювалось тільки питання про рад. будівництво); 4) Про Рад. владу на Україні; 5) Статут партії; 6) Про роботу серед нових членів партії, що вступили до її лав у парт. тиждень; 7) Про паливну кризу. Роботою конференції керував В. І. Ленін; він виступав з промовою на її відкритті, з політ. звітом ЦК і в питанні про Рад. владу на Україні, підготував більшість резолюцій. Увага конференції була прикута до питань внутр. будівництва, вдосконалення структури місцевих і центр. органів Рад. влади, зміцнення рад. апарату, максимального залучення до будівництва Рад. д-ви широких трудящих мас і ліквідацію прод. і паливної кризи. При обговоренні міжнар. становища було схвалено принцип мирного співіснування Рад. країни з іноз. д-вами. Важливе значення для укр. народу мали рішення конференції "Про радянську політику на Україні" та "Цро Радянську владу на Україні". Проект резолюції ЦК "Про Радянську владу на Україні", розроблений В. І. Леніним, було прийнято за основу на засіданні Політбюро ЦК РКП(б) 21.XI 1919 і ухвалено 29.ХІ 1919 Пленумом ЦК РКП(б). Конференція підтвердила цей документ. Відзначаючи необхідність найтіснішого союзу всіх рад. республік, резолюція надавала право самим народам визначити конкретні форми цього союзу. Значна увага в документі приділялася селянству. В. І. Ленін вказував: "Завданням Радянської влади на Україні є завоювання до себе довір'я з боку не тільки селянської бідноти, але й широких верств середнього селянства". (Повне зібр. тв., т. 39, с. 314). В резолюції було намічено практичні шляхи розв'язання цього завдання і, в першу чергу, при проведенні зем. та прод. політики; відзначалось також, що першочерговим завданням зем. політики на Україні є повна ліквідація відновлюваного Денікіним поміщицького землеволодіння з передачею земель безземельним і малоземельним селянам; створення радгоспів рекомендувалося проводити тільки в необхідних розмірах і з урахуванням інтересів селян, не допускати ніякого примусу при об'єднанні селян у комуни, артілі та ін. форми колективного господарювання.

Конференція дала відсіч антипарт. платформі групи "демократичного централізму" (Сапронова - Осинського), яка виступила проти парт. керівництва рад. апаратом. Важливу увагу було приділено парт. будівництву. Конференція прийняла Статут партії, за яким структуру парт. орг-цій приведено у відповідність до нового адм.-тер. поділу країни. Статут чітко визначив роль і місце парт. осередку. Вперше для вступаючих у партію було встановлено кандидатський стаж. Конференція відіграла велику роль у зміцненні партії та її зв'язків з масами. Вона мала важливе значення для КП(б)У, для успішного соціалістичного будівництва, розроблення і неухильного здійснення ленінської нац, політики на Україні.

Літ.: Ленін В. І. VIII Всеросійська конференція РКП(б) 2 - 4 грудня 1919 р.- Резолюція ЦК РКП(б) про Радянську владу на Україні. Повне зібрання творів, т. 39; Восьмая конференция РКП(б). Протоколы. М., 1961.

Ю. Ю. Кондуфор.

 

Схожі за змістом слова та фрази