Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow конс-корон arrow КОРОННИЙ ТРИБУНАЛ
   

КОРОННИЙ ТРИБУНАЛ

(польс. Trybunal Когоппу) — становий шляхетський суд 2-ї та останньої інстанції у феод. Польщі. Утв. 1578. До його утворення суд. справи шляхти розглядали спец, шляхетські трибунали, а найвищою інстанцією був коронний суд. К. т. був вищою апеляц. інстанцією. Складався з 33 членів — 27 представників від шляхти і 6 — від духівництва. Членів трибуналу — шляхтичів — обирали на земельних (т. з. депутатських) сеймиках, по 1—2 від воєводства строком на рік. Депутатів від духівництва призначали вищі духовні ієрархи. Очолював К. т. обраний самим трибуналом маршалок. Депутати від духівництва обирали ще свого голову — президента. К. т. збирався на півроку для розгляду справ по Малопольщі у м. Любліні (весна і літо), на другі півроку (осінь і зима) по Великопольщі — у м. Пйотркуві. Трибунал розглядав як остання інстанція апеляції на вироки і рішення земських, гродських і підкоморських судів. Часто шляхта подавала свої справи безпосередню в К. т., особливо після падіння ролі земс. судів. Отже, К. т. міг виступати і як 1-а інстанція. У справах шляхти судили тільки шляхет. депутати. Коли однією із сторін була особа духовна, одну половину К. т. становили депутати від шляхти, іншу — від духівництва. Вироки виносилися по можливості одноголосно. Принцип більшості застосовувався тільки на третьому етапі голосування. Якщо більшості голосів не набиралося, справу передавали до сейму.

Від 17 ст. К. т. став знаряддям магнат, олігархії. За посаду маршалка між депутатами велася запекла боротьба. Нечесність суддів К. т., винесення вироків під впливом хабарів чи вказівок магнатів стали звичним явищем. Впорядкуванням К. т. неодноразово займалися сейми, які приймали з цього приводу сеймові конституції.

Літ.: Kutrzeba St. Historia ustroju Polski w zarysze, t. 1. Krakow, 1931; Бардах Ю., Леснодорский Б., Пиетрчак М. История государства и права Польши. М., 1980.

Б. Й. Тищик.

 

Схожі за змістом слова та фрази