Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГВАРДІЯ
   

ГВАРДІЯ

(італ. guardia — охорона, нагляд, варта, франц. garde — варта) — 1) Особиста охорона монарха, полководця, пізніше — глави д-ви, військ, начальника. 2) В ряді сучас. країн — особливі формування, ств. для виконання військ, чи поліц. завдань (Г. республіканська, Г. цивільна тощо). 3) Червона Г. — бойові дружини і збройні загони пролетаріату, що виникли в ході рос. революцій 1905-07 та 1917 (жовтневої). 1918 стала основою створення Роб.-сел. червоної армії рад. Росії. 4) Назва добірних частин і з'єднань Збройних сил СРСР, які були ств. у ході Вел. Вітчизн. війни. Для військовослужбовців цих формувань встановили нагрудний знак «Гвардія». Були введені гвард. військ, звання (гвардії рядовий, гвардії майор тощо). У ВМФ матроси гвард. кораблів на безкозирці носили стрічку з написом «гвардія». Гвард. частини і кораблі мали окр. прапори.

В Україні з 1992 діє Національна Г. як держ. озброєний орган, ств. відповідно до Закону «Про Національну гвардію України» (1991) на базі внутр. військ. Осн. її завдання — захист суверенітету і тер. цілісності України, а також життя гр-н, їх конст. прав і свобод від злочинних посягань та ін. анти-громад. дій.

Подібними (за завданнями) до Національної Г. України є франц. жандармерія, корпус мор. піхоти США, італ. корпус карабінерів тощо.

Є. Я. Кравець.

 

Схожі за змістом слова та фрази