Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow конс-корон arrow КОРОННА МЕТРИКА
   

КОРОННА МЕТРИКА

(польс.) — книга реєстрації виданих у Польщі нормат. актів, док-тів чи здійснених для потреб юрид. чи фіз. осіб публічно-правових актів, яка велась у держ. канцелярії. У широкому розумінні — держ. архів, де зберігалися всі акти, видані королем чи сеймом. Як архів, К. м. поділялась на велику, повну (під контролем і на зберіганні у канцлера) і малу, якою відав підканцлер.

К. м. містить акти 13—18 ст. Як книга реєстрації правових актів, велася з 2-ї пол. 16 ст. до 1794. 1569 запроваджено окрему К. м. для укр. земель, що входили до складу Польщі.

К. м. велася у Кракові, де зберігалися оригінали док-тів і актів (архів), та у Варшаві. Спочатку в К. м. наводився повний текст док-та, який переписувався з оригіналу. Згодом, якщо док-т був завеликий, записувався його осн. зміст або витяги з нього. До метрики записували імена нових шляхтичів. Без такої реєстрації вони не могли брати участь у роботі сейму чи сеймиків, користуватись ін. шляхетськими привілеями.

До серед. 17 ст. у К. м. включалися переважно королівські, канцелярські чи сеймові акти (док-ти). Згодом до неї почали вносити приватноправові записи, які не виходили з корол. чи сеймової канцелярії: суд. рішення, заповіти, поточну кореспонденцію короля тощо. Після зайняття 1794 Варшави рос. військами увесь польс. держ. архів, у т. ч. К. м., було вивезено до Росії. У 20 ст. К. м. повернено Польщі.

Б. Й. Тищик.

 

Схожі за змістом слова та фрази