Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГЛАВА ДЕРЖАВИ
   

ГЛАВА ДЕРЖАВИ

- посадова особа або спец. держ. орган, що здійснює верховне представництво д-ви у внутріполіт. житті країни та у відносинах з ін. д-вами. Г. д. символізує єдність народу (нації) і д-ви. Найпоширенішим у сучас. світі є одноособовий інститут Г. д.: у країнах з монарх, формою правління (у т. ч. у парлам. монархіях) — це спадковий монарх; у республіках — обраний президент.

Монархові посада Г. д. належить здебільшого за правом народження, він її успадковує і, як правило, займає довічно (Великобританія, Японія, Іспанія, Бельгія та ін.). Монарх може бути призначений Г. д. своєю родиною — правлячою династією (напр., Саудівська Аравія). У федерат, д-вах монарх як глава федерації об ирається на певний строк спадковими монархами суб'єктів федерації (Об'єднані Арабські Емірати, Малайзія). Один і той же монарх може бути главою кількох держав (особиста унія). Так, 17 суверенних країн Співдружності націй, очолюваної Великобританією (Австралія, Нова Зеландія, Папуа-Нова Гвінея, Ямайка та ін.), визнали главою своїх держав брит, короля. У кожній з цих держав за рекомендацією її уряду брит, монарх призначає свого представника — генерал-губернатора, який діє за порадами місц. уряду і виконує повноваження Г. д. здебільшого церемоніального характеру.

Г. д. у республіках, як правило, є президент, що обирається на певний строк. У презид. та змішаних (напівпрезидентських) республіках Г. д. обирається безпосередньо народом (Франція, Україна, Польща, Рос. Федерація, Австрія, Румунія, Бразилія, Мексика, Болгарія, Молдова та ін.) або шляхом непрямих виборів (США). У парлам. республіках Г. д. обирається парламентом (Чехш, Словаччина, Угорщина, Греція, Мальта, Ізраїль) або за участю парламенту представницькою колегією (ФРН, Індія, Італія). Г. д. може бути колегіальний орган, який обирається парламентом на певний строк. На Кубі ця роль належить Державній раді, у Швейцарії — Федеральній раді. За такої системи чимало повноважень Г. д. виконує особисто глава постійно діючого колегіального виб. органу.

Вимоги до особи, яка займає пост Т.д., у кожній країні мають свої особливості. За Конституцією України Г. д. може бути обраний гр-нин України, який досяг 35 років, має право голосу, проживає в Україні протягом 10 останніх перед днем виборів років та володіє держ. мовою (ст. 103). В Іслам. Республіці Іран за конституцією 1979 Г. д. є особа, яка призначається обраними народом представниками і відзначається справедливістю, благочестям, проникливістю та розсудливістю, сміливістю, орг. здібностями, а також має підготовку для здійснення функцій вищої духов, особи — муфтія.

За конституціями ряду країн (Україна, ФРН та ін.) Г. д. не входить до жодної з гілок влади і займає лише цю посаду. Є Г. д., які наділені також законод. та викон. владою (Бельгія, Індія) або тільки виконавчою (США). Правовий статус Г. д. визначається формою правління у тій чи ін. країні. У парлам. монархіях повноваження Г. д., як правило, досить обмежені. У Швеції, зокрема, король має лише представницькі функції. За конституцією Японії 1947 імператор «не наділений повноваженнями, пов'язаними із здійсненням державної влади» (ст. 4). У парлам. республіках Г. д. має незначну владу або зовсім не має реальної влади. У презид. республіках повноваження Г. д., що поєднуються з викон. владою, досить широкі. У змішаних (парлам.-президентських) республіках статус Г. д. неоднозначний. Як вищий представник д-ви Г. д. має визначені повноваження щодо парламенту, уряду та суд. влади. Він так чи інакше бере участь у формуванні уряду та суд. влади, в законод. процесі, маючи право відкладального (іноді — абсолютного) вето, промульгує та обнародує закони. В деяких країнах Г. д. належать конст. повноваження арбітра між органами влади. За конституцією Румунії 1991 президент стежить за дотриманням осн. закону і функціонуванням публічних влад, будучи посередником між ними, а також між д-вою і народом (ст. 80). В Іспанії король «виступає арбітром між установами, здійснює стримуючий вплив на їхню регулярну діяльність» (ст. 56 конституції 1978). Г. д. є вищим представником д-ви в міжнар. відносинах. Він веде переговори з ін. д-вами. Укладає міжнар. договори, приймає вірчі і відкличні грамоти акредит. дип. представників тощо. У багатьох країнах Г. д. є верх, головнокомандувачем збройних сил і наділений правом вживати термінових заходів у разі загрози безпеці країни. Він має повноваження надавати громадянство або позбавляти його, надавати притулок іноземцям, нагороджувати держ. нагородами, помилувати засуджених. У ряді мусульм. країн Г. д. є водночас духовним главою нації, йому належить також верх, духовна влада (Марокко, Саудівська Аравія, Іран). Г. д. користується правом недоторканності та ін. привілеями: резиденцією, правом на штандарт, охороною тощо. При ньому працюють допоміжні інституції, які забезпечують його необхідною інформацією та допомагають взаємодіяти з ін. держ. органами. За Конституцією України главою д-ви є Президент України.

Літ.: Коментар до Конституції України. К., 1996; Конституції нових держав Європи та Азії. К., 1996; Сравн. конст. право. М., 1996; Конст. (государственное) право зарубеж. стран, т. 1—2. М., 1996; Шаповал В. М. Конст. право зарубіж. країн. К., 1997.

Є. А. Тихонова.

 

Схожі за змістом слова та фрази