Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow льв-лю arrow ЛЬОДОВИКИ
   

ЛЬОДОВИКИ

— багаторічні природні скупчення льоду на суходолі, що мають властивість під впливом сили тяжіння сповзати з верхніх рівнів на нижчі. Утворюються в районах з позитивним балансом твердих опадів атмосферних, тобто в горах вище нижньої снігової межі та в полярних країнах. Шар атмосфери, в якому на поверхні суходолу можливе нагромадження снігу й утворення Л., наз. хіоносферою. Сніг у Л. спочатку перетворюється на фірн, а потім на лід. За морфологічними ознаками Л. поділяють на материкові (льодовикові шапки, покриви та щити — в Антарктиді, на о. Гренландія й на деяких ін. полярних островах), шельфові льодовики та гірські Л., серед яких розрізняють висячі, карові, сітчасті, долинні та ін. Л. мають область живлення (фірновий басейн) і область стоку (льодовиковий язик). Рух Л. залежить від ваги льоду, його пластичності та нахилу поверхні, по якій він сповзає. Поступальна швидкість руху Л. неоднакова. Деякі Л. в Альпах рухаються з швидкістю 40—100 м, у Гімалаях — 700— 1300 м за рік. Найбільшу швидкість (до 40 м на добу) мають Д. Гренландії.

Вважають, що покривні Л. особливо були розвинуті в минулі геол. часи (див. Зледенінь епохи). Сучасні Д. вкривають понад 16 млн.

км2 земної поверхні. З них 89,6% припадає на материкові покриви, 9,1% — на шельфові, 1,3% — на гірські Л. Заг. площа зледеніння в СРСР становить 71,7 тис. км2. Найбільші льодовикові покриви в Антарктиді (13,2 млн. км2) і Гренландії (простягаються на сотні кілометрів при товщині льоду до 3—4 тис. м). Найбільші гірські Л.: Берінга (завдовжки 170 км) і Хаббард (145 км) на Алясці, Федченка (77 км) на Памірі, Сіачен

(75 км) в Каракорумі. З діяльністю льодовиків пов'язане утворення трогів, баранячих лобів та акумулятивних форм рельєфу (морени, зандри, друмліни, ози, ками). Л. акумулюють велику кількість чистої прісної води. Значна роль належить гірським Л. у живленні рік деяких посушливих областей (зокрема, Серед. Азії). Досліджує Л. гляиіологія. Див. також Гляціалізм.

Літ.: Калесник С. В. Очерки гляциологии. М., 1963; Котляков В. М. Снежный покров Земли и ледники. Л 1968

П. В. Ковальов.

Льодовики - leksika.com.uaЛьодовики - leksika.com.ua