— міждерж. акт, що проголошував об'єднання РСФРР, УСРР, БСРР та ЗСФРР в єдину д-ву — Союз Радянських Соціалістичних Республік. Проект Декларації 29.ХІІ 1922 схвалила конференція повноважних делегацій від згаданих республік, а 30.XII 1922 її в основному прийняв І з'їзд Рад СРСР, який постановив передати її разом з Договором про утворення СРСР 1922 на дод. розгляд ЦВК республік, що об'єднувалися.
Декларація з позицій більшов. партії пояснювала мотиви утворення СРСР. Вона стверджувала, що тільки в умовах диктатури пролетаріату з'явилася можливість ліквідувати нац. гноблення, закласти основи добровільного співробітництва націй. Об'єктивні причини утворення СРСР вона вбачала в необхідності спільної відбудови нар. г-ва, в нестабільності міжнар. становища та зовн. небезпеці, у т. з. інтернаціональній природі радянської влади; при цьому декларативно визначалися характер нової д-ви як добровільного об'єднання рівноправних народів, право вільного виходу кожної республіки зі складу Союзу. Декларація згодом увійшла до Конституції СРСР 1924 і формально діяла до розпаду Рад. Союзу в грудні 1991.
Літ.: Нагорна Л. П. Позиція України у новоств. союзній д-ві: 20-і роки крізь призму 90-х. УІЖ, 1993, № 1; Хрестоматія з історії д-ви і права України, т. 2. ?., 1997.