Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ц arrow ЦЕНЗОР
   

ЦЕНЗОР

(лат. censor, від censere — визначати ціну, переписувати, обчислювати) — 1) Ординарний патриціан. магістрат у Давньому Римі. Від серед. 4 ст. до н. е. обиралися по двоє, як правило, кожні 5 років. Виконували свої функції не більше 18 місяців, а потім їхні повноваження переходили до ін. магістратів, переважно консулів. Ц. діяли тільки разом: якщо один з них чомусь залишав посаду, то й інший мусив скласти повноваження.

Гол. завданням Ц. був розподіл усіх гр-н по центуріях і трибах залежно від віку, майна і цензу (лат. census) та складання списків сенаторів. Крім того, вони здійснювали нагляд за моральністю сусп-ва та сімейним життям гр-н. Порушників сусп. або сімейної моралі Ц. ганьбили, викреслювали зі списків сенаторів чи вершників, переводили у нижчі центурії або триби тощо. Вони також відали окр. ділянками держ. г-ва: давали підряди на громад, роботи, керували роботами у копальнях, здавали в оренду держ. землі тощо. Результати своєї діяльності — укладення договорів від імені д-ви з приват, особами тощо — Ц. фіксували в спец, книгах.

Ц. мали велике політ, значення і вагу, оскільки їхнє втручання впливало на склад і ухвали нар. зборів. Хоча вони не мали імперіуму, але їх посада вважалася вершиною службової кар'єри. Як правило, Ц. були особами з рангом консула, на них не поширювалося jus inter-cessionis (лат. — право нар. трибунів скасовувати рішення магістрату, спрямовані проти когось з плебеїв), ховати їх належало у пурпуровому плащі.

З поч. 1 ст. до н. е. Ц. обиралися нерегулярно. Востаннє за часів республіки це відбулося у 63 до н. е. Перші принцепси (див. Принципат) наділялися ще й функціями Ц. Пізніше ці обов'язки, крім нагляду за моральністю, перейшли до імп. чиновників. Остаточно посаду Ц. скасував Доміціан, котрий включив функції та звання Ц. у титул і повноваження принцепса.

2) Служб, особа, яка здійснює цензуру.

Літ.: Бартошек М. Рим. право: Понятия, термины, определения. М., 1989.

Є. О. Харитонов.

 

Схожі за змістом слова та фрази