Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Г-гон arrow ГОВАРД
   

ГОВАРД

(Howard) Джон (2.IX 1726, м. Гакні, Англія - 20.1 1790, Херсон) - англ. філантроп і реформатор тюрем, справи. Здобув домашню освіту, мав велику схильність до медицини і природничих наук. 1755 на кораблі «Ганновер» Г. відбув до Лісабона, щоб організувати допомогу жертвам землетрусу, але по дорозі потрапив у полон до франц. корсарів; за фальшивим звинуваченням невдовзі опинився у франц. в'язниці (спочатку в Бресті, а потім у Морле і Вінані), де пробув майже 7 місяців. Тут Г. вперше зіткнувся із

Говард Дж. - leksika.com.ua

жахливим становищем в'язнів. Під впливом побаченого вирішив присвятити своє життя захисту знедолених і страждаючих у тюрмах. Повернувшись до Англії і ставши шерифом Бедфордського округу, а потім членом парламенту, Г. вивчав стан тюрем, справи у д-ві. На його пропозицію парламент 1774 прийняв білль про поліпшення умов перебування засуджених у тюрмах.

З метою глибшого ознайомлення з тюрем, справою Г. багато подорожував по країнах Європи. Вивчав стан в'язниць у Франції, Австрії, Нідерландах, Німеччині, Італії, одночасно займався лікуванням хворих. Він жив у тюрмах, щоб самому відчути і пізнати побут в'язнів, відвідував хворих на чуму, щоб вивчити цю страшну хворобу. 1777 Г. видав книгу про тюрем, справу, яка здобула широке визнання. У ній він подав об'єктивну картину тогочас. пенітенціарної системи, узагальнив перевірені факти. Зокрема, висловив думку про те, що мета покарання найкраще може бути досягнута за умови широкого визнання прав та інтересів в'язнів, шляхом залучення їх до праці, суворої дисципліни, навчання (передусім морального і релігійного). У питанні щодо умов утримання засуджених схилявся на користь одномісних камер, особливу увагу звертав на гігієну тюрем, необхідність скорочення строку ув'язнення залежно від поведінки засудженого. 1781 Г. приїхав до Росії. Цікавився станом утримання в'язнів у тюрмах Петербурга, Кронштадта, Москви, Вишнього Волочка, Твері. У жовтні 1789 прибув до Херсона, де відвідував в'язниці, надавав допомогу хворим, які страждали від епідемії малярії. Але і сам захворів та невдовзі помер. Поховали його на хуторі Дофіне поблизу Херсона. 1828 за проектом рос. архітектора В. Стасова напроти Херсон, тюрем, замку було споруджено пам'ятник Г. В Англії пам'ятники на його честь стоять у Лондоні та Бедфорді. 1866 створена міжнар. Ліга тюремних реформ, названа ім'ям Г.

Літ.: Говард Джон. Биогр. очерк. «Отечеств, записки» 1858, № 9.

Г. О. Радов.