Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОСАДНИК
   

ПОСАДНИК

— 1) Намісник князя у найбільших центрах Київської Русі 10—11 ст. Вперше П. згадано в «Повісті временних літ» під 997. Були повноправними представниками великокнязівської влади на місцях, слідкували за порядком, здійснювали судочинство, збирали данину і мито, водночас керували військ, силами міста; в їхньому віданні була і прилегла сільс. територія. Зазвичай вел. князі призначали П. з бояр та ін. «добрих мужів». П. мали найближчих помічників — тіунів (тивунів), а також помічників зі спец, справ — мечників, мостників, вирників та ін. П., а також підлеглі йому особи утримувалися за рахунок населення — «корму».

2) Найвища держ. посадова особа у Новгороді (до 1478) і Пскові (до 1510). П. обиралися вічем з найбільш заможних і родовитих бояр. Точно встановленого строку їхніх повноважень у 12 — на поч. 13 ст. не існувало. У Новгороді з 1354 обиралися 6 П., які виконували обов'язки довічно — «старі посадники». З їх числа щороку обирався «степенний», тобто діючий П. За реформою 1416—17 передбачалося втричі збільшити кількість П. Вони мали займати свою посаду тільки півроку. До компетенції П. у Новгороді входило скликання віча і керівництво ним. П. здійснював контроль за діяльністю князя. Під час воєн, походів П. часто керував разом з князем військом. Відав дип. зносинами з ін. руськими князівствами та іноз. д-вами. До компетенції П. належали й осн. питання внутр. управління, він виконував і суд. функції. У Пскові в 14—15 ст. П. призначалися з Новгорода, згодом обиралися місц. вічем на один рік. Повноваження П. в Пскові були дещо вужчими, ніж у Новгороді. Посаду П. скасовано після приєднання Новгорода і Пскова до Моск. д-ви.

Літ.: Янин В. Л. Новгор. посадники. М., 1962; Кафенгауз Б. Б. Древний Псков. М, 1969; Подвигана Н. Л. Очерки социально-экон. и полит, истории Новгорода Великого в ХІІ-ХІІІ вв. М., 1976; Історія д-ви і права України, т. 1. К., 2000.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази