Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РІГЕЛЬМАН
   

РІГЕЛЬМАН

Олександр Іванович (1720, Санкт-Петербург — 1789, с. Андріївка, тепер Черніг. р-ну Черніг. обл.). — рос. військ, інженер, історик. Закін. 1738 Петерб. шляхет. корпус. Працював у Києві. Учасник рос.-тур. війни 1735—39. З 1740 — знову в Києві, потім у Чернігові. Входив до комісії з рос.-тур. розмежування на Пд. України. 1745 провів топогр. зйомку рос.-польс. прикорд. смуги. Склав плани міст Лівобереж. України. Брав участь у спорудженні військ укріплень на Київщині. Від 1749 Р. служив у м. Оренбурзі, на Пн. Кавказі. 1774 повернувся до Києва, пізніше служив у Ростов, фортеці. 1782 вийшов у відставку, оселився у с. Андріївці на Чернігівщині.

Автор праць «Пояснення про Кизлярську фортецю» (1758), «Історія, або Оповідь про донських козаків» (1778), ряду етногр. творів. У «Літописній оповіді про Малу Росію та її народ і козаків» (між 1778 та 1786) розглянув історію України від найдавніших часів до 80-х рр. 18 ст. Праця написана на основі творів укр. та польс. літописців, свідчень очевидців тощо. Р. дотримувався самодержавний, поглядів, не сприймав ідеї політ, самовизначення України. Негативно оцінював авт. статус Гетьманщини та Запорізької Січі, виправдовував скасування останньої. До праці включено значну кількість як справжніх, так і недостовірних істор. док-тів, у т. ч. правового змісту, зокрема акти цар. уряду щодо укр. земель.

Тв.: Літописна оповідь про Малу Росію та її народ і козаків узагалі. К., 1994.

Літ.: Бодянский О. Истор. сведение об Александре Ивановиче Ригельмане. В кн.: Ригельман А. И. Летопис. повествование о Малой России. М., 1847; Полонська-Василенко Н. Історики Запорожжя XVIII в. - Єршов А. Сторінка з укр. джерелознавства. До питання про джерела праці О. Рігельмана «Летописное повествование о Малой России». В кн.: Ювілейний зб. на пошану акад. Дмитра Івановича Багалія, ч. 1. К., 1927; Дзира Я. Джерельна основа праці О. Рігельмана з історії України.

В кн.: Історіогр. дослідження в Укр. РСР, в. 2. К., 1969; Сас П. М. Історик укр. козацтва О. Рігельман. УІЖ, 1991, № 5.

О. В. Кресін.

 

Схожі за змістом слова та фрази