Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОЛДОВСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
   

МОЛДОВСЬКЕ КНЯЗІВСТВО

- феод, д-ва, що виникла в серед. 14 ст. До її складу входили Молдова, а також (згодом) Бессарабія і Буковина. Першою столицею М. к. було м. Сірет, потім м. Байя, м. Сучава, а з другої половини 16 ст. — м. Ясси.

До виникнення М. к. на молд. землі владарювала Угорщина. 1359 почалося антиугор. повстання під проводом воєводи Богдана (цей рік прийнято вважати датою утворення молд. Д-ви), внаслідок якого 1365 М. к. здобуло незалежність. З 1387 князівство було васалом польс. королів. 1456 М. к. вимушене було визнати сюзеренітет турецького султана і сплачувати йому данину. Господар Стефан Великий III (1457—1504) вів успішну боротьбу з турками, але на поч. 16 ст. князівство остаточно втратило самостійність, підпавши під турецьку владу.

За формою правління М. к. було феодальною монархією. Верховна влада належала господарю, який правив країною за допомогою боярської думи (дивану). В 14—16 ст. офіційною мовою М. к. була староукраїнська літературна мова. З 16 ст. вагому роль в історії М. к. відігравало укр. козацтво, яке не тільки допомагало йому в боротьбі проти Туреччини, а й подеколи втручалося у його внутр. справи. Зокрема, під час

Нац.-визв. війни укр. народу під проводом Б. Хмельницького (серед. 17 ст.) останній примусив тогочас. господаря В. Лупула піти на утворення укр.-молд. союзу. У результаті рос.-тур. війн 18 ст. османське панування у М. к. було послаблене. 1744 Австрія захопила Буковину. Територія між Карпатами і р. Прут залишалася під владою Туреччини. За Бухарестським мирним договором 1812 Бессарабія і частина Пн. Буковини відійшли до Росії. У період Кримської війни 1853—56 М. к. окупували спочатку російські, а потім австр. і тур. війська.

За Паризькою конвенцією 1858 була утворена д-ва під назвою Об'єднані князівства Молдови і Валахії (під сюзеренітетом тур. султана). В січні 1862 вона ввійшла до складу іншої новоутв. д-ви — Румунії.

Літ: Молдавия в эпоху феодализма, т. 1. Кишинев, 1961; Мочен II. А. Молдавия эпохи феодализма. Кишинев, 1964; Полевой Л. Л. Раннефеол. Молдавия. Кишинев, 1985; История Молд. ССР, т. I. Кишинев, 1987.

П. П. Музиченко.

 

Схожі за змістом слова та фрази