Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БІБЛІЙНЕ ПРАВО
   

БІБЛІЙНЕ ПРАВО

— система юрид. норм і морально-етич. засад Біблії. Згідно з нею Бог виявляє свою сутність через послані людям закони, суворе дотримання яких випливає з обов'язку богошанування. За Біблією, постати перед судом означало постати перед Богом. Божественний закон — єдиний акт, а юрид. процедури та принципи — то лише маніфестації волі Всевишнього. Перші юрид. норми та етич. заповіді пов'язані у Біблії з іменем Мойсея. За його часу було частково запроваджено суд. адміністрацію (існував, зокрема, верх, суд для розгляду справ про вбивства).

Осн. принципом Б. п. у покаранні злочинців була відплата — «око за око» і «зуб за зуб». Найтяжчими злочинами вважалися вияви богозневаги — за це передбачалася смертна кара.

Б. п. чимало уваги приділяло відносинам власності. Принцип відплати реалізовувався через розвинену систему відшкодувань. Максим, відшкодування призначалося за невід-шкодовні збитки. Так, раб, якому його власник вибив зуба, отримував волю. Зловмисні діяння (крадіжка, розб. з погрозами) каралися дод. компенсацією. Обставинами, які обтяжували провину, було фальшиве свідчення або порушення домовленості (клятви) у стосунках кредитора і боржника. У цих випадках накладалися дод. штрафи — від 20 до 100 % завданої шкоди. У давньоєвр. сусп-ві існували жорсткі стандарти щодо чистоти родинних взаємин. Зокрема, зневага до батьків з боку дітей каралася смертю. Під захистом громади були права сиріт, убогих, чужинців. Вважалося, що їх кривдників карає сам Бог, який позбавляє свого захисту родини зловмисників. Б. п. захищало людські свободи і життя як Божий дар. За насильницьке позбавлення волі та навмисне вбивство належала смертна кара. Принцип відплати ототожнювався із справедливим судом. Б. п. закріплювало вимогу чесності суддів, встановлювало правила слідства та свідчень у суді, які захищали особисту гідність звинувачених. До засуджених застосовувалися прощення та амністія.

Отже, чимало засадничих категорій сучас. юриспруденції були вже відомі Б. п. Звісно, вони мали теол. підґрунтя, однак відображали реалії тогочас. дійсності та сусп. ідеологію. У Новому Завіті норми Б. п. зазнали істотної трансформації під впливом римського права. С. /. Головащенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази